Budżet zyska na Mieszkaniu dla Młodych
Nieco ponad miesiąc pozostał kredytobiorcom zaciągającym kredyty hipoteczne na ubieganie się o rządowe dopłaty kredytowe w ramach programu „Rodzina na swoim”. Z końcem roku program ten przestanie obowiązywać. Już dzisiaj rządzący mówią, że w jego miejsce pojawi się zupełnie inny program, którego celem będzie wspieranie gospodarki mieszkaniowej w Polsce. Przede wszystkim, nakierowany zostanie on na pomoc finansową dla młodych rodzin, które z własnych środków finansowych nie są w stanie kupić dla siebie mieszkania.
Program będzie nosił najprawdopodobniej nazwę „Mieszkanie dla Młodych” i będzie zakładał wypłatę beneficjentom wsparcia finansowego wraz z zaciąganiem przez nich kredytu hipotecznego na zakup mieszkania z rynku pierwotnego. Rynek wtórny mieszkań zostanie tym samym wyłączony spod działania programu.
„Mieszkanie dla Młodych” ma być programem jeszcze bardziej atrakcyjnym, w opinii polityków partii rządzącej, niż program preferencyjnych kredytów z dopłatami z budżetu państwa „Rodzina na swoim”. Dopłaty w nowym programie mają być wypłacane jednorazowo, przy zaciąganiu kredytu mieszkaniowego, dzięki czemu beneficjenci programu będą mogli zdecydować się na zaciągnięcie niższego zobowiązania kredytowego.
Wiele mówi się na temat korzyści kredytobiorców z programu „Mieszkanie dla Młodych”, ale korzyści z niego będzie czerpał również budżet państwa. Program „Rodzina na swoim” jest na pewno większym obciążeniem dla budżetu, niż „Mieszkanie dla Młodych”. Już sama likwidacja „Rodziny na swoim” będzie więc „ulgą” dla budżetu. Kolejną będzie likwidacja systemu zwrotu VAT, rekompensującego koszty zakupu materiałów budowlanych związane z podwyżką podatku VAT w 2004 roku. Tak naprawdę, w perspektywie kolejnych kilku lat państwo wyda niewiele na „Mieszkanie dla Młodych”. O wiele więcej wydałoby na dotychczasowy program wspierania budownictwa mieszkaniowego oraz na zwroty VAT.
Źródło: www.zdolnosc-kredytowa.pl