Jesteś tutaj: Home » Informacje » Co dalej ze zdolnością kredytową klientów?

Co dalej ze zdolnością kredytową klientów? 


W najnowszym raporcie opublikowanym przez Narodowy Bank Polski czytamy, że w ciągi najbliższych kilku kwartałów, Polacy powinni spodziewać się nieznacznego przyspieszenie akcji kredytowej lub jej stabilizacji. Przedsiębiorcy muszą poczekać – w przypadku sektora biznesowego, wzrost dostępności do kredytów może stać się dostrzegalny dopiero w połowie roku.

Nieograniczona akcja dla klientów indywidualnych. Zdolność kredytowa przedsiębiorstw pod znakiem zapytania

Dokumentacja NBP nie pozostawia złudzeń – w prognoz gospodarczych na przyszłe dwa lata wynika, że w ciągu najbliższych miesięcy, banki działające na terenie Polski przyspieszą nieco akcję kredytową lub w najgorszym wypadku – utrzymają ją na aktualnym poziomie.

Niestety brak pozytywnych sygnałów dla przedsiębiorców (szczególnie z sektora MSP) – ci muszą uzbroić się w cierpliwość, ponieważ na udrożnienie dostępu do kredytów inwestycyjnych będą musieli poczekać prawdopodobnie do drugiej połowy 2014r. Eksperci przekonują, że to wynika z bezpośrednich kalkulacji dot. wzrostu gospodarczego, a ten ma utrzymać się na poziomie 3% w skali roku.

W raporcie doczytujemy, że dotychczasowa zwiększona akcja kredytowa banków wynikała przede wszystkim ze złagodzenia oczekiwań wobec potencjalnych klientów. Rekomendacja T wprowadziła znaczące uproszczenia, co zasadniczo poprawiło zdolność kredytową w zakresie realizacji potrzeb konsumpcyjnych Polaków. Co ciekawe – do tej pory zaledwie kilkanaście instytucji finansowych zanotowało zauważalny wzrost kredytów wydawanych gospodarstwom domowym (w tym także te instytucje, które nie specjalizują się w obsłudze klientów indywidualnych).

Stabilizacja w zakresie kredytów hipotecznych

Autorzy raportu NBP przekonują, że popyt kredytów na realizację potrzeb mieszkalnych wyraźnie ustabilizował się. Oszacowano, że dynamika kredytów mieszkaniowych będzie się stabilizowała, co wynika głównie z dość przewidywalnej polityki cenowej dyktowanej przez deweloperów. W ciągu najbliższych miesięcy eksperci spodziewają się mimo wszystko wyraźnej stymulacji rynkowej, wynikającej ze wprowadzenia rządowego programu dopłat do kredytów „Mieszkanie dla Młodych”.


Dodaj komentarz