Jesteś tutaj: Home » Informacje » Co jest korzystniejsze – leasing czy kredyt?

Co jest korzystniejsze – leasing czy kredyt? 


Jeśli chcesz, by twoja firma dobrze radziła sobie na rynku i nie dała się pokonać konkurencji, nigdy nie powinieneś zatrzymywać się. Trzeba stale rozwijać swoją ofertę oraz jakość usług, starając się wyprzedzić inne firmy z Twojej branży. A to niestety wymaga inwestycji. Na szczęście nie trzeba wykładać wielkich sum na nowe samochody, urządzenia, maszyny czy nieruchomości. Można skorzystać z innej formy finansowania – np. z leasingu lub z kredytu.

Leasing a kredyt – czym są?

Na pierwszy rzut oka leasing polega na tym samym co kredyt. Również trzeba płacić raty za możliwość użytkowania danym przedmiotem czy obiektem. Jeśli coś bierzemy w kredycie na raty tak samo nie jesteśmy tak naprawdę właścicielem danego przedmiotu, dopóki nie zostanie on spłacony (właścicielem jest bank). Ale to nie znaczy, że różnice nie istnieją – w przeciwnym razie nie byłoby podziału na kredyt i leasing. Przede wszystkim leasing dotyczy jedynie nieruchomości i ruchomości, podczas gdy w ramach kredytu możemy zyskać gotówkę. Po drugie, wyróżnić można różnice dotyczące procedury realizacji tych dwóch form finansowania firmy.

Leasing czy kredyt – co wybrać?

Nie bez powodu leasing staje się coraz częściej praktykowaną formą finansowania firm i przedsiębiorstw, zwłaszcza małych i średnich (http://www.rl.com.pl/). Pod wieloma względami jest on bowiem korzystniejszy niż kredyt i zakup ratalny. Przede wszystkim firmom dużo łatwiej jest podpisać umowę leasingową niż kredytową. Po pierwsze, banki często zwracają uwagę na to, jak długo dana firma funkcjonuje już na rynku, zanim zdecydują się udzielić wsparcia. W przypadku leasingu, owszem, dla niektórych leasingodawców też jest to istotne, ale jest wielu takich podmiotów, które chętnie nawiązują współpracę także z początkującymi firmami. Po drugie. Banki potrzebują odpowiedniego zabezpieczenia dla kredytu – w każdym wypadku. U firm leasingowych nie jest to takie konieczne, bo już sam przedmiot umowy staje się takim zabezpieczeniem.

Na pewno nie bez znaczenie okażą się również formalności, których jest znacznie mniej w przypadku leasingu. Chodzi oczywiście o dokumenty i wszelkie „papiery”. Przykładem może być biznesplan – przez banki wymagany, przez firmy leasingowe już nie. Leasing jest również na pewno bardziej elastyczny niż kredyt. Można samemu zdecydować, czy lepiej postawić na wyższe raty a mniejszą kwotę wykupu, czy też odwrotnie. A czy z bankiem można negocjować? Nie za bardzo.

Kiedy wybrać kredyt?

Można wyodrębnić kilka sytuacji, w których to kredyt okazuje się lepszy. Po pierwsze, nie poleca się go firmom, które rozliczają się na podstawie karty podatkowej lub ryczałtem. Po drugie, pamiętajmy o tym, że nie wszystko można sfinansować za pomocą leasingu, z kolei kredyt można przeznaczyć praktycznie na każdy sposób rozwoju firmy.


Dodaj komentarz