Jesteś tutaj: Home » Informacje » Co zrobić, kiedy bank odmawia Ci pożyczki?

Co zrobić, kiedy bank odmawia Ci pożyczki? 


Ze statystyk wynika, że w Polsce pieniądze pożycza około 60% społeczeństwa. Coraz mniej osób ma jednak zdolność kredytową, a banki wciąż zwiększają wymagania dotyczące otrzymania pożyczki czy kredytu. Co zrobić, kiedy potrzebujesz pieniędzy, a bank odmawia Ci pomocy.

Brak zdolności kredytowej często nie wynika z tego, że nie masz dochodów. Powodem mogą być też rodzaje umów na jakie jesteś zatrudniany lub charakter pracy, jaką wykonujesz. Możesz pracować sezonowo i zarabiać duże kwoty, a jednak dla banku nie będziesz wiarygodnym kredytobiorcą. To samo dotyczy pracy na umowę zlecenie czy wykonywanie zleceń na umowy o dzieło.

Umowa o pracę a pożyczka z banku

Jak się okazuje, umowa o pracę wcale nie gwarantuje jeszcze otrzymania pożyczki z banku. Wiarygodnym klientem dla banku jest pożyczkobiorca, który nie tylko ma podpisaną umowę na czas nieokreślony i zarabia odpowiednio wysokie kwoty, ale który ma pozytywną historię w BIK.

BIK a pożyczka z banku

Biuro Informacji Kredytowej, czyli w skrócie BIK to instytucja zajmująca się gromadzeniem informacji kredytowej o klientach banków i SKOK-ów. BIK, na podstawie umów podpisanych z bankami i SKOK-ami, zbiera dane na temat terminowych i opóźnionych spłat wszelkiego rodzaju kredytów (pożyczki, kredyty hipoteczne, karty kredytowe) zaciągniętych przez klientów. BIK tworzy tzw. historię kredytową każdego klienta banku czy SKOK-u, która ułatwia zaciągnięcie kredytu czy pożyczki. Zanim bank wyda decyzję o udzieleniu klientowi pożyczki czy kredytu, dokładnie sprawdza jego historię kredytową. Jeśli do tej pory nie opóźniałeś się ze spłatą swoich zobowiązań, bank z pewnością udzieli Ci pożyczki czy kredytu. Ale jeśli Twoja historia jest negatywna, nie oznacza to, że bank odrzuci Twój wniosek o pożyczkę. Wszystko zależy od tego, jakiej wysokości są Twoje zaległe spłaty i jak długo z nimi zalegasz.

Pożyczka z banku a bezpieczeństwo

Wielu Polaków wciąż jeszcze bardziej ufa bankom niż innym instytucjom udzielającym finansowania. I choć banki stosują wyśrubowane zasady przyznawania pożyczek, konsumentom trudno przekonać się do korzystania z pożyczek udzielanych przez firmy pożyczkowe. Banki wydają się najbezpieczniejszym miejscem, gdzie można pożyczyć pieniądze. Klienci banków chronieni są też przez prawo bankowe, co daje im większe poczucie bezpieczeństwa.

Pożyczka z firmy pożyczkowej a bezpieczeństwo

Pożyczki udzielane przez firmy pożyczkowe mają może i złą sławę, ale niesłusznie. Zgodnie z polskim prawem każda firma udzielająca finansowania podlega kontroli zewnętrznych organów finansowych. Niektóre firmy, jak np. znany serwis wonga.com, dla zwiększenia swojej wiarygodności, podlegają również kontroli Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Głównego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Pożyczanie pieniędzy w sprawdzonych serwisach pożyczkowych jest więc w pełni bezpieczne.

Pożyczka z firmy pożyczkowej jako alternatywa dla banku

Banki stawiają swoim klientom wygórowane wymagania dotyczące zaciągania pożyczek. Firmy pożyczkowe podchodzą do klientów mniej restrykcyjnie i chętniej udzielają pożyczek nawet tym, którzy nie są na stałe zatrudnieni na umowę o pracę. Firmy pożyczkowe rzadko sprawdzają też historię kredytową w BIK-u (większość firm pożyczkowych nie ma podpisanej umowy z BIK). Dla osób bez historii kredytowej może być więc to pomocne. Jednak jeśli zalegasz z jakąkolwiek spłatą zobowiązania dłużej niż 60 dni, najprawdopodobniej znajdujesz się w jednym z rejestrów dłużników (w BIG-u). A te rejestry firmy pożyczkowe bardzo dokładnie analizują.

Pożyczka na odzyskanie płynności finansowej

Większość klientów firm pożyczkowych, która korzysta z krótkoterminowych pożyczek, zaciąga zobowiązanie, żeby odzyskać płynność finansową i przywrócić równowagę w domowym budżecie. Załóżmy, że pod koniec miesiąca pojawia się nieprzewidziany wydatek, którego nie jesteś w stanie sfinansować z oszczędności. Wiesz, że jak tylko dostaniesz kolejną wypłatę, będziesz mógł zapłacić za ten wydatek. Jednak pieniądze potrzebne są na już. Najprostszym rozwiązaniem jest więc sięgnięcie po krótkoterminową pożyczkę. We wspomnianym wyżej serwisie Wonga.com skorzystasz z pierwszej pożyczki w wysokości maksymalnie 750 zł za jedyne 10 zł. Pieniądze pożyczysz na maksymalnie 60 dni i w przewidzianym terminie spłaty oddasz pożyczkodawcy 760 zł.

Pożyczka krótkoterminowa i minimum formalności

Pożyczka krótkoterminowa, o którą składasz wniosek przez internet, wymaga minimum formalności. Do wypełnienia wniosku najczęściej potrzebujesz:

  • dowód osobisty (na jego podstawie pożyczkodawca weryfikuje zgodność danych we wniosku)
  • nr konta bankowego, na które pożyczkodawca przeleje pieniądze
  • telefon komórkowy, który posłuży do weryfikacji

Pożyczka w Wonga już w 15 minut

Serwisy udzielające pożyczek prześcigają się w jak najszybszej obsłudze klienta, jednak jednym z najsprawniejszych serwisów pożyczkowych na polskim rynku jest wonga.com. Po wypełnieniu wniosku pożyczkowego, pieniądze mogą pojawić się na Twoim koncie już po 15 minutach (szybkość przelewu zależy od godzin pracy Twojego banku). Serwis wonga.com ma konta bankowe w ponad 20 bankach w Polsce, dlatego wykonuje szybkie przelewy na konta swoich klientów.

Pożyczka i dokładna analiza danych

Kiedy wypełnisz wniosek w serwisie wonga.com, specjalnie przygotowany algorytm w szybkim czasie przeanalizuje podane przez Ciebie dane. Algorytm weryfikuje ok. 8 tysięcy różnych danych, na podstawie których podejmuje decyzję o przyznaniu Ci pożyczki. Sprawdza miedzy innymi Twoją historię kredytową (Wonga jako jeden z dwóch serwisów pożyczkowych ma podpisaną umowę z BIK) i ewentualne zaległość w bazach BIG-u.

Pożyczka dla świadomego konsumenta

Z pożyczek korzystają bardzo często konsumenci, którzy są w pełni świadomi swoich finansów i potrafią nad nimi zapanować. Jednak, tak jak każdemu, i takim klientom zdarzają się nieprzewidziane wypadki losowe, na które trzeba przeznaczyć dodatkowe pieniądze. Klienci wolą więc skorzystać z szybkiej krótkoterminowej pożyczki z serwisu pożyczkowego niż starać się o taką pożyczkę w banku. Minimum formalności i brak konieczności przedstawiania wielu dokumentów gra na korzyść firm pożyczkowych.

Pożyczka z krótkim terminem spłaty

Pożyczki krótkoterminowe mają to do siebie, że udzielane są na bardzo krótkie okresy. Większość serwisów pożyczkowych w Polsce oferuje 30-dniowy okres pożyczania. Serwis wonga.com, który wychodzi naprzeciw swoim klientom, wydłuża ten czas do 60 dni. Przez taki okres możesz bez problemu zaoszczędzić kwotę, którą pożyczyłeś i spłacić ją w terminie bez narażania się na odsetki karne za opóźnienia.

Pożyczka a oszczędzanie

Kiedy zaciągasz pożyczkę, dokładnie przeanalizuj swój domowy budżet. Sprawdź, gdzie możesz zaoszczędzić dodatkowe pieniądze, tak żebyś terminowo mógł spłacić swoją pożyczkę. Pożycz tylko taką kwotę, jakiej rzeczywiście potrzebujesz i każdego dnia odkładaj nawet małe sumy na jej spłatę.

Kiedy bank odmawia Ci udzielenia pożyczki, skorzystaj z usług z jednej z firm pożyczkowych. Pożyczki krótkoterminowe, czyli tzw. chwilówki nie są niczym złym i kiedy skorzystasz z usług sprawdzonej firmy pożyczkowej, na grozi Ci utrata pieniędzy.


Dodaj komentarz