Jesteś tutaj: Home » Informacje » Czy czekać na mieszkanie dla młodych?

Czy czekać na mieszkanie dla młodych? 


Kredyty preferencyjne, z dofinansowaniem z budżetu państwa, pozwalają kredytobiorcom zaciągnąć kredyt na mieszkanie ponosząc przy tym mniejsze koszty, niż gdyby ubiegać się o niego w standardowej ofercie bankowej. W ostatnich latach wciąż zwiększoną popularnością cieszył się program kredytów preferencyjnych „Rodzina na swoim”. Zakładał on wypłacanie z budżetu państwa dopłat do kredytów hipotecznych młodych rodzin kupujących mieszkania na rynku wtórnym lub pierwotnym. Dopłata maksymalnie wynosiła tyle, co połowa należnych bankowi odsetek kredytowych. Beneficjenci programu „Rodzina na swoim” przez pierwszych osiem lat kredytowania hipotecznego mogą korzystać z dopłat kredytowych.

W grudniu 2012 roku program ten został ostatecznie wygaszony, a rząd dotychczas nie uruchomił kolejnego programu wspierającego młodych przy kupowaniu mieszkań na polskim rynku. Wiadomo już, że najwcześniej w styczniu 2014 roku zostanie uruchomiony program „Mieszkanie dla młodych”, który będzie zakładał jednorazową dopłatę dla kredytobiorców kupujących mieszkanie z rynku pierwotnego. Czy jednak polskim kredytobiorcom rzeczywiście opłaca się czekać na otwarcie nowego programu kredytów mieszkaniowych z dopłatami? Niekoniecznie.

Chcesz mieć niestandardowo urządzone mieszkanie dokładnie według swojego pomysłu? Sprawdź:
Homeinside – kuchnie na wymiar
Forbis Piemar – meble na zamówienie

W chwili obecnej łatwiej jest zaciągnąć kredyt w banku, niż jeszcze kilka miesięcy temu. Komisja Nadzoru Finansowego zdecydowała się na poluzowanie Rekomendacji T, dzięki czemu większa liczba wnioskujących o kredyty ma realną szansę uzyskać pozytywną decyzję kredytową. Drugim czynnikiem, który powinien skłonić osoby noszące się z zamiarem zainwestowania w nieruchomości, jest spadek głównych stóp procentowych w Polsce. Skutkuje to obniżeniem oprocentowania kredytów hipotecznych, a więc są one mniej kosztowne, niż jeszcze przed rokiem, przed serią pięciokrotnych obniżek dokonanych przez Radę Polityki Pieniężnej.

Można spodziewać się, że w przyszłości mieszkania z rynku pierwotnego zaczną drożeć, ponieważ wraz z uruchomieniem programu „Mieszkanie dla młodych” zwiększy się na nie popyt. Dziś, jak oceniają specjaliści rynku nieruchomości, ceny mieszkań w dużych miastach w Polsce wróciły do poziomu z połowy 2006 roku. Wydaje się więc, że nie warto czekać na preferencyjne kredyty „Mieszkanie dla młodych” tylko już dziś zainteresować się możliwością zaciągnięcia taniego kredytu w banku i kupienia mieszkania.

Źródło: www.zdolnosc-kredytowa.pl


Dodaj komentarz