Firmy mają problem z uzyskaniem kredytów
Rząd planuje rozwiązać problem gwarancji wystawianych przez fundusze unijne i przez banki. Ustawodawcy chcą ujednolicenia procedur, tak aby firmy nie traciły swojego czasu na przechodzenie przez dwie podobne procedury.
Gwarancje ostatniej szansy to nowy pomysł rządu na lepsze wykorzystanie środków unijnych zarządzanych przez fundusze poręczeniowe. Chodzi o ujednolicenie zasad przyznawania gwarancji przedsiębiorstwom, którą zamierzają skorzystać z tej formy pomocy.
Fundusze poręczeniowe nie są wiarygodne dla banku
Banki nie chcą bowiem uznawać tej formy zabezpieczenia firmom starającym się o kredyt. Mimo tego, że posiadają gwarancje funduszu to ich zdolność kredytowa wcale nie jest większa. Dzieję się tak dlatego, że każdy fundusz ma osobne kryteria poręczenia wiarygodności przedsiębiorstw. W związku z tym instytucje finansowe nisko oceniają ich wiarygodność.
Poprawić tą sytuacje ma projekt gwarancji ostatniej szansy. Rząd zamierza zunifikować przepisy udzielania poręczeń przez 46 regionalnych funduszy. Jeżeli te przepisy wejdą w życie to banki są skłonne akceptować gwarancje wystawione przez fundusze jako formę zabezpieczenia kredytów. Dzięki temu wiele przedsiębiorców będzie mogło zaciągnąć kredyt w banku bez konieczności weryfikowania swojej sytuacji finansowej przez dwie instytucje.
Ujednolicenie przepisów pomoże w uzyskiwaniu gwarancji
Zdaniem przedstawicieli resortu finansów te zmiany są potrzebne, gdyż obecny system nie działa według planu. W założeniu fundusze miały wystawiać gwarancje wiarygodności dla przedsiębiorców, które będą akceptowane przez banki komercyjne. W praktyce każdy z 46 funduszy ma swoje wymagania oraz własne wzory dokumentów.
W efekcie banki i tak muszą ponownie zweryfikować jego wiarygodność. A przedsiębiorca musi czekać na dwie decyzje co wydłuża okres starania się o kredy nawet do kilku miesięcy. Ujednolicenie przepisów jest więc potrzebne do efektywnego działania systemu oraz maksymalnego skrócenia procedur. Mają one być tak proste i przejrzyste jak przyznawane od dłuższego czasu kredyty de minimis.