Im więcej dzieci, tym niższa zdolność kredytowa
Posiadanie pociech, zwłaszcza uczących się jest dużym obciążeniem dla domowego budżetu. Zazwyczaj utrzymanie jednego dziecka to około 700 złoty miesięczne. Banki traktują więc latorośle jako dodatkowe źródło wydatków, które obniża zdolność kredytową rodziców.
Jak wynika z analizy ekspertów maluchy oraz dzieci w wieku szkolnym generują najwięcej wydatków. To nie tylko koszt szkolnej wyprawki, ale często również zajęć dodatkowych oraz realizowania własnego hobby. W związku z tym dla większości banków zdolność kredytowa osób posiadających potomstwo jest niższa niż bezdzietnych małżeństw.
Dzieci znaczącą wpływają na zdolność kredytową
Małżeństwa starające się o kredyt często pytane są o wiek latorośli oraz oto czy tylko się uczy, czy już pracuje. Jeżeli więc dziecko nie ma jeszcze ukończonych 18 lat, ale już samo na siebie zarabia to bank przyjmie, że nie jest już utrzymywane przez rodziców. Może być też odwrotnie, jeżeli pociecha jest pełnoletnia i studiuje, ale nie pracuje to instytucja finansowa wlicza ją do kosztów.
Teoretycznie rodzice mogą ukryć utrzymywanie przez siebie dorosłych dzieci składając w banku odpowiednią deklarację. W praktyce jednak instytucje finansowe weryfikują te dane z wypływami z konta. Jeżeli więc się okaże, że osoby starające się o kredyt oszukały bank, to na pewno nie otrzymają kredytu.
Niepracujący studenci znacznie obniżają budżet rodziców
Jedno dziecko bank traktuje jako miesięczny wydatek rzędu 200-700 złotych. Natomiast posiadania już drugiego dziecka może obniżyć w niektórych bankach zdolność kredytową nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jednak nie wszystkie banki przyjmują aż tak restrykcyjne założenia często przy większej liczbie potomstwa.
W wielu instytucjach finansowych wysokość kredytu oraz kwota raty zależy nie tylko od liczby osób w rodzinie. Banki biorą pod uwagę ogólną kondycję finansową, czyli dochody w danym miesiącu oraz historię wcześniejszych zobowiązań. To wszystko razem tworzy obraz zdolności kredytowej na podstawie której bank oblicza maksymalną kwotę dofinansowania.