Jesteś tutaj: Home » Informacje » Inwestycje w złoto

Inwestycje w złoto 


Złoto od wieków jest kruszcem, które gromadzono nie tylko ze względu na jego rzadkość i niespotykane walory estetyczne. Złoto stanowiło i stanowi do dzisiaj lokatę, zabezpieczenie posiadanych środków przed różnymi zawirowaniami, które mogą dotknąć nietrwały papierowy pieniądz czy akcje lub obligacje, gdzie jedynym dowodem na ich istnienie są zapisy komputerowe biur maklerskich i banków, a które w ciągu krótkiego czasu mogą utracić znaczną część swojej wartości. I właśnie dlatego tak popularne są ciągle inwestycje w złoto.

Złoto od dekady systematycznie zyskuje na wartości. Jeszcze 10 lat temu jego cena oscylowała wokół 500 dolarów amerykańskich za uncję. Dzisiaj ta cena krąży wokół 1700 dolarów za tą samą uncję. Czy w takim razie inwestycje w złoto dalej mogą przynosić tak znaczne zyski? Innymi słowy czy złoto może dalej drożeć w tak szybkim tempie lub czy w ogóle będzie nadal drożeć? Na to pytanie jest wiele odpowiedzi.

Niektórzy eksperci żarliwie polecają dalsze inwestycje w złoto przewidując wzrost jego ceny w krótkim czasie do nawet 5000 dolarów za uncję. Inni, przeciwnie – uważają, że cena złota może w najbliższym czasie spaść. Jedni i drudzy przytaczają na swoje twierdzenia rozmaite argumenty podparte analizami i wyliczeniami. Decyzje każdy musi podjąć sam. Jeżeli zdecydujemy się na zakup fizycznego złota, to mamy trzy różne możliwości. Można kupić złoto w postaci wyrobów jubilerskich lub też złote monety kolekcjonerskie. Wówczas do wartości samego złota dochodzi jeszcze wartość artystyczna lub numizmatyczna złotego wyrobu, a ta w przeciągu czasu może również znacznie wzrosnąć. Można kupić złoto w postaci sztabek, o bardzo różnej gramaturze. Sztabki takie produkowane są przez większość światowych mennic i są powszechnie dostępne. Można także kupić złote monety lokacyjne, tak zwane – monety bulionowe. Nie mają one zbyt dużej wartości kolekcjonerskiej ponieważ bite są w dużych nakładach i z założenia mają ułatwić klientom inwestycje w złoto.

Jakie są zagrożenia dla inwestujących w złoto? Raczej niewielkie. Realnym zagrożeniem byłoby odkrycie nowych i znacznych pokładów tego kruszcu. Nadmiar złota na rynku z pewnością by wpłynął na znaczne obniżenie ceny. Ale to mało realne zagrożenie. Od stuleci nic podobnego się nie wydarzyło i złoto dalej pozostaje bardzo rzadkim metalem.

Sprawdź: www.yellowstreet.pl

Źródło: www.zdolnosc-kredytowa.pl


Dodaj komentarz