Jesteś tutaj: Home » Informacje » Jak planować wydatki domowe?

Jak planować wydatki domowe? 


Wiele rodzin zmuszonych jest do dysponowania ostrożnie posiadanymi środkami finansowymi. Mówi się, że żyją „od pierwszego do pierwszego”. Daty kolejnych wypłat – wynagrodzenia czy świadczeń socjalnych wyznaczają rytm życia wszystkich  domowników. Jeśli wydatki domowe przy znacznie ograniczonym budżecie domowym nie zostaną właściwie zaplanowane spowoduje to, że rodzina pozostanie bez środków finansowych niezbędnych do spełnienia elementarnych potrzeb. Jeśli wówczas przydarzy się nagły wypadek lub ktoś zachoruje, nie będzie pieniędzy na zakup leków i badania. Jak planować zatem wydatki domowe przy ograniczonym budżecie?

Oszczędności bardzo istotne

Zarabiając niewiele – tyle ile wynosi minimalna krajowa płaca, czyli w 2014 roku 1680 zł brutto, nie można zbyt wiele oszczędzać. Niskie zarobki są dla Polaków głównym powodem, dla którego nie oszczędzają. Tak wynika z badania przytaczanego na łamach Rzeczpospolitej (http://www.ekonomia.rp.pl/artykul/1106731.html). Nie mamy z czego oszczędzać, choć taka wymówka nie jest do końca zgodna z prawdą. Wbrew powszechnemu przekonaniu to nie wysokość zarobków sprawia, że nie oszczędzamy. Psychologowie twierdzą, że wolimy wydawać pieniądze na bieżące potrzeby i przyjemności niż tworzyć niezbędną dla każdej rodziny „poduszkę finansową”.

Oszczędności pomagają przetrwać kryzysowe sytuacje – nagłą utratę pracy, zachorowanie, nieszczęśliwy wypadek itp. Można po nie sięgnąć, kiedy zaistnieje taka absolutna konieczność. Jeśli nie mamy pieniędzy odłożonych na przysłowiową „czarną godzinę”, pozostaje nam liczyć na hojność rodziny, czy pożyczkę z firmy pożyczkowej. Bank najprawdopodobniej przy braku dochodów lub przy niskich dochodach nie udzieli zwrotnego finansowania. Firmy pożyczkowe są bardziej liberalne w podejściu do swoich klientów. Jeśli już musimy sięgać po chwilówki, to korzystajmy z ofert pierwsza pożycza za darmo, a wyboru dokonujmy na rzetelnych porównywarkach takich usług, np. www.pankasa.pl/pierwsza-pozyczka-za-darmo/ . Pozwoli nam to zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy.

Racjonalne gospodarowanie budżetem domowym

Nawet przy niskiej puli środków finansowych do dyspozycji dla całej rodziny można zaoszczędzić pewne kwoty pieniędzy i je odkładać. Wystarczy podejść do gospodarowania budżetem w sposób racjonalny i planować wydatki domowe z wyprzedzeniem. Dzięki temu przestaniemy wydawać pieniądze bezmyślnie, na rzeczy, które nie są nam potrzebne.

Do sklepów – spożywczych i wielobranżowych, powinniśmy chodzić zawsze z listą zakupów, której należy się restrykcyjnie trzymać. Kupujemy wówczas tylko to, czego potrzebujemy. Wybierajmy produkty proste, smaczne i zdrowe, ale nie z grupy luksusowych. Starajmy się kupować produkty marek tanich, być może mniej reklamowanych, ale tak samo dobrych.

Poza tym, róbmy zakupy w dyskontach, gdzie ceny poszczególnych produktów zwykle są niższe niż w osiedlowych sklepikach. Tam możemy kupić maksymalnie jedną-dwie rzeczy, jeśli zajdzie taka konieczność.

Duże wydatki, np. kupno butów na zimę, należy zaplanować kilka miesięcy wcześniej i wyszukać promocje w wybranym sklepie. Nie kupujmy butów chińskich, które rozlecą się po kilku założeniach. Nie stać nas na taką źle pojętą oszczędność, jeśli nie zarabiamy zbyt wiele.


Odpowiedź do: Jak planować wydatki domowe?

  1. Adrek

    Oszczędności na rachunkach może przynieść roszada dostawców usług. W przypadku opłat za energię warto zainteresować się grupowymi zakupami prądu. Opcja jest już dostępna również dla gospodarstw domowych, które do tej pory nie miały szansy na tworzenie grup i negocjacje ze sprzedawcami. W sieci dostępna jest platforma online służąca grupowym zakupom na stronie Ogarniamprad.

     

Dodaj komentarz