Jesteś tutaj: Home » Informacje » Jak poprawić swoją zdolność kredytową i otrzymać kredyt mieszkaniowy?

Jak poprawić swoją zdolność kredytową i otrzymać kredyt mieszkaniowy? 


Kredyt mieszkaniowy to najpopularniejszy sposób finalizowania zakupu mieszkania lub domu. Ponieważ tego typu kredyty opiewają zawsze na wysokie kwoty, banki bardzo dokładnie sprawdzają zdolność kredytową potencjalnego klienta, aby w ten sposób skutecznie zmniejszyć ryzyko strat spowodowanych zaleganiem ze spłatą kolejnych rat kredytu hipotecznego. Wiadomo, że im lepiej zostanie oceniona nasza zdolność kredytowa, tym większą sumę pieniężną bank będzie skłonny nam pożyczyć. Z tego powodu właśnie warto postarać się o maksymalne podniesienie naszej zdolności kredytowej.

Co możemy zrobić? W jaki sposób możemy skutecznie podnieść naszą zdolność kredytową?
Przede wszystkim należy dobrze przyjrzeć się wszystkim swoim dotychczasowym zobowiązaniom. Doradcy finansowi zalecają, by spłacić wszystkie długi – oznacza to m.in., że musimy spłacić raty za zakup np. sprzętu RTV czy AGD, zanim zaczniemy starać się o kredyt. Na pewno powinniśmy także zlikwidować wszystkie karty kredytowe oraz pozbyć się limitów kredytowych na koncie bankowym. Tego typu zobowiązania mogą sprawić, że maksymalna proponowana przez bank kwota kredytu będzie niższa nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Skoro mówimy już o pozbywaniu się zobowiązań o charakterze finansowym, to warto poruszyć jeszcze temat użytkowania samochodu. Jeśli jesteśmy właścicielami samochodu, to bank potraktuje nasz pojazd jako jedno ze stałych obciążeń naszego gospodarstwa domowego. Zazwyczaj przyjmuje się, ze utrzymanie samochodu to minimum 500 zł miesięcznie – ni będzie miało znaczenia, czy faktycznie tyle wydajemy na eksploatację samochodu czy też może jeździmy raczej okazyjnie i nie ponosimy zbyt dużych kosztów związanych z użytkowaniem auta. Co możemy zrobić, by dostać kredyt hipoteczny? Mamy dwa wyjścia. Możemy albo sprzedać samochód i zacząć korzystać z komunikacji miejskiej albo dokonać fikcyjnej sprzedaży (kupującym może być członek rodziny) i dalej korzystać z auta.

Powiązany artykuł: Jak zwiększyć zdolność kredytową?

Co jeszcze możemy zrobić? Jeśli boimy się, że nasze dochody nie wystarczą, żeby bank pozytywnie podszedł do złożonego przez nas wniosku o kredyt mieszkaniowy, powinniśmy całkiem poważnie rozważyć możliwość wzięcia kredytu z jakąś zaufaną osobą lub osobami. Bardzo często stosowanym rozwiązaniem, gdy w grę wchodzi kredyt hipoteczny, jest wzięcie go z rodzicami. Jednak powinniśmy pamiętać o tym, że współkredytobiorcą może zostać dowolna osoba – nawet taka, której nie wiążą z nami żadne więzy rodzinne. Decydując się na kredyt z współkredytobiorcą, powinniśmy mieć świadomość, że bardzo istotny jest wiek osoby, która bierze z nami kredyt. Pamiętajmy, że w przypadku kredytów hipotecznych banki stosują pewne ograniczenia wiekowe i np. jeśli jeden z kredytobiorców ma około 50 lat, to raczej nie mamy żadnych szans na kredyt mieszkaniowy na 30 lat.

Naturalnie najlepszym sposobem na podwyższenie zdolności kredytowej jest po prostu podwyższenie osiąganych dochodów, co niestety nie jest wcale takie proste. Jeśli pracujemy na etat i mamy umowę na czas nieokreślony, warto spróbować ubiegać się o podwyżkę. Jeśli się uda, nasza zdolność kredytowa automatycznie wzrośnie. Oczywiście możemy pomyśleć także i o innych sposobach. Warto przeanalizować wszystkie dochody dodatkowe, czyli np. premie, nagrody, prowizje czy wpływy z umów o dzieło. Jeśli mają one charakter regularny i możemy to udowodnić, bank oczywiście uwzględni także i te dochody przy wyliczania kwoty naszego kredytu. Szczegóły należy jednak przedyskutować z doradcą finansowym z banku.

Źródło: www.zdolnosc-kredytowa.pl


Dodaj komentarz