Jesteś tutaj: Home » Informacje » Jak rozpoznać rzetelną firmę pożyczkową?

Jak rozpoznać rzetelną firmę pożyczkową? 


Rynek obfituje w instytucje bankowe i finansowe, które udzielają pożyczek. Jak wybrać dla siebie dobrego pożyczkodawcę, żeby pożyczka była bezpieczna i nie wpędziła Cię w długi.

Pożyczkodawca i BIK

Instytucje bankowe, które udzielają pożyczek, sprawdzają swoich klientów w BIK-u, czyli Biurze Informacji Kredytowej. Jeśli zaciągałeś wcześniej pożyczkę lub kredyt i masz zaległości w spłacie zobowiązań, taka informacja znajdzie się w BIK-u. Pozabankowe instytucje finansujące w większości nie mają możliwości sprawdzenia swoich klientów w BIK-u. Serwis Wonga, który udziela pożyczek przez Internet, jako jedyny na rynku ma możliwość zweryfikowania historii kredytowej (pozytywnej i negatywnej) swoich klientów i sprawdzenia jej w BIK-u. To sytuacja komfortowa nie tylko dla serwisu udzielającego pożyczek, ale również dla Ciebie jako klienta.

Ochrona przed spiralą długów

Rzetelna firma pożyczkowa, która sprawdza klientów w BIK-u, chroni ich przed spiralą długów. Nie pożycza pieniędzy osobom, które mają nieuregulowane wcześniejsze zobowiązania. Ważne jest również to, żeby pożyczkodawca skontrolował Twoje miesięczne wydatki. Przy zaciąganiu jakiegokolwiek zobowiązania comiesięczne wydatki nie powinny przekraczać 50% Twoich miesięcznych dochodów.

Jasne i klarowne zasady

Jeśli firma pożyczkowa od samego początku przedstawia Ci umowy z małym druczkiem i dodatkowymi gwiazdkami, zastanów się nad zmianą. Dobry pożyczkodawca od samego początku w jasny i przejrzysty sposób informuje Cię o warunkach umowy. Jeśli korzystasz z serwisu internetowego, sprawdź, czy już na pierwszej stronie masz jasne informacje o koszcie pożyczki. Najlepiej, jeśli podana jest RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania, która określa rzeczywisty koszt pożyczki (odsetki plus wszystkie dodatkowe koszty).

Przejrzysta umowa

Umowa powinna być tak skonstruowana, żebyś po jej przeczytaniu nie miał wątpliwości, ile pieniędzy i w jakim terminie będziesz musiał spłacić. Umowa powinna określać ewentualne dodatkowe koszty, jak np. założenie konta bankowego do pożyczki, prowizję od pierwszej wypłaty, dodatkowe koszty wcześniejszej spłaty. Rzetelna firma pożyczkowa zachęci Cię do wcześniejszej spłaty pożyczki i nie pobierze za to dodatkowej opłaty.

Dobra i bezpieczna firma pożyczkowa to nie tylko mili pracownicy (jeśli oddział jest stacjonarny). Kiedy decydujesz się pożyczyć pieniądze, dokładnie przeczytaj umowę, którą podpisujesz. Pracownicy firmy powinni odpowiedzieć na każde Twoje pytanie i rozwiać wszystkie wątpliwości. Jeśli coś ukrywają, jak najszybciej zrezygnuj z ich usług i skorzystaj z usług konkurencyjnej firmy.


Dodaj komentarz