Jesteś tutaj: Home » Informacje » Komu pomoże mieszkanie dla młodych?

Komu pomoże mieszkanie dla młodych? 


Program „Mieszkanie dla Młodych” nabiera realnych kształtów i już wkrótce pierwsi beneficjenci będą mieli szansę skorzystania z niego. Priorytetem, dla którego wprowadzany jest on w życie, jest wsparcie młodych ludzi w nabywaniu ich pierwszego mieszkania. W przeciwieństwie do wcześniejszego programu preferencyjnych kredytów „Rodzina na swoim”, „Mieszkanie dla Młodych” będzie umożliwiało zakup mieszkania z rynku pierwotnego na korzystnych zasadach, z dofinansowaniem ze Skarbu Państwa. Przypomnijmy, że „Rodzina na swoim” umożliwiała zaś kupno lub budowę domu lub mieszkania, z rynku pierwotnego lub wtórnego, z możliwością uzyskania wysokich dopłat kredytowych, w wysokości maksymalnie połowy należnych bankowi odsetek.

„Mieszkanie dla Młodych” jest stricte pomocą państwa dla osób młodych, chcących kupić swoje pierwsze mieszkanie. Aby skorzystać z programu nie można mieć uprzednio, przed złożeniem wniosku o kredyt na preferencyjnych zasadach, tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego. Osoby chcące otrzymać dopłatę kredytową nie mogą być też współwłaścicielami nieruchomości.

Zasadniczo, „Mieszkanie dla Młodych” pomoże tym osobom noszącym się z zamiarem zakupu swojego pierwszego mieszkania, które mają za mało oszczędności na wkład własny na kredyt hipoteczny udzielany przez bank. Wsparcie państwa będzie polegało na wypłacie beneficjentom programu do 20% wartości mieszkania przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego. Owa dopłata w rzeczywistości więc może stanowić wkład własny na kredyt mieszkaniowy.

Ograniczenie programu „Mieszkanie dla Młodych” do rynku pierwotnego spowoduje, że wiele osób nie będzie mogło skorzystać z takiej pomocy w gminach, w których nie powstają żadne nowe inwestycje mieszkaniowe. Z programu skorzystają wyłącznie osoby młode, mające w chwili składania wniosku o dotację z „Mieszkania dla Młodych” nie więcej niż 35 lat.

Dofinansowanie wkładu własnego w „Mieszkaniu dla Młodych” dotyczy wyłącznie nowych mieszka o powierzchni do 75 metrów kwadratowych powierzchni. Program najprawdopodobniej zacznie obowiązywać z dniem 1 stycznia 2014 roku. Stanie się on ogromnym wsparciem nie tylko dla młodych osób chcących kupić mieszkanie z rynku pierwotnego, ale również dla samej budowlanki i deweloperów.

Źródło: www.zdolnosc-kredytowa.pl


Dodaj komentarz