Jesteś tutaj: Home » Informacje » Korzyści z zaciągnięcia kredytu

Korzyści z zaciągnięcia kredytu 


Według opinii specjalistów z zakresu finansów, większość zaciąganych przez konsumentów długów, w bankach i parabankach, a także w formie społecznościowej, ma wymiar negatywny. Gospodarstwo domowe zawsze powinno dążyć do pozbycia się długów. Nie powinno się realizować dzisiejszych potrzeb z przyszłych dochodów, ponieważ w ten sposób można łatwo wpaść w spiralę zadłużenia, z której później niezwykle trudno będzie się nam wydostać.

Nie zawsze jednak wszystkie kredyty będą miały wyłącznie negatywne znaczenie dla kredytobiorcy. Wyjątkiem są te kredyty, które są w stanie wywołać pozytywną dźwignię finansową. W praktyce oznacza to, że zaciągnięcie długu pozwala na wypracowanie zysków, których wysokość przewyższa oprocentowanie pożyczonego kapitału. W takiej sytuacji jak najbardziej opłaca się kredytobiorcy zaciągnąć dług.

Z tzw. „dobrym kredytem” będziemy mieli do czynienia w przypadku, gdy jego zaciągnięcie podyktowane jest chęcią podjęcia inwestycji w siebie lub swój biznes, który będzie wypracowywał zyski w przyszłości. Dobry kredyt to również w większości przypadków kredyt hipoteczny. Ekonomiści twierdzą, że kredyt hipoteczny może być jedyną drogą do pozyskania własnej nieruchomości mieszkalnej dla rodziny. Jeśli konsument miałby oszczędzać przez 10-20 lat na własne mieszkanie, to pieniądze te być może nie wystarczyłby na jego zakup, jako że nieruchomości z roku na rok drożeją. Lepiej jest więc zaciągnąć kredyt hipoteczny, inwestując jednocześnie w nieruchomość z perspektywą powiększenia jej wartości w przyszłości, niż przez lata oszczędzać i wydawać pieniądze na przykład na wynajem lokalu mieszkalnego.

Negatywny wymiar kredytu identyfikowany jest w przypadku większości kredytów przeznaczanych na konsumpcję i inwestycje w rzeczy, których wartość w czasie maleje. Przykładem takiego kredytu jest kredyt zaciągany na wakacje, na święta i prezenty dla najbliższych, czy kredyt samochodowy, ale tylko wówczas, gdy samochód służy do celów prywatnych, a nie do wykonywania działalności gospodarczej czy pracy zawodowej.

Źródło: www.zdolnosc-kredytowa.pl


Dodaj komentarz