Jesteś tutaj: Home » Informacje » Kredyt dla młodych

Kredyt dla młodych 


Mówi się, że współczesną bolączką młodych ludzi jest praca na tzw. umowach śmieciowych, czyli umowach „o dzieło” i „zlecenie”. Dla osób, wchodzących w dorosłe życie i pragnących usamodzielnić się finansowo taka forma umowy może stanowić problem, na przykład w staraniach o kredyt? Czy na pewno?

Skąd biorą się problemy z przyznawaniem kredytów młodym osobom? Po pierwsze wpływ na to może mieć fakt, że zwykle na początku kariery zawodowej, zarobki nie są wysokie. Załóżmy, że młody człowiek zarabia miesięcznie około dwa tysiące złotych netto. Przy takiej wysokości dochodu bank nie przyzna mu kredytu hipotecznego. Może liczyć najwyżej na kredyt w wysokości ok.150 tysięcy złotych.

Kupno nawet małego mieszkania w dużym mieście wyniesie więcej. Największym problemem jest jednak nie wysokość dochodów, a forma zatrudnienie. Większość banków wymaga od klienta, pragnącego wziąć kredyt, zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Jeszcze kilka lat temu takie osoby byłyby przekreślone w staraniach o kredyt. Dziś mają szansę go otrzymać.

Młodzi ludzie, zatrudnieni na podstawie umów cywilno-prawnych są bardziej restrykcyjnie weryfikowani przez banki. Dla banków w pierwszej kolejności liczy się wysokość dochodów. Zdolność kredytowa jest wówczas oceniania na podstawie zeznań podatkowych za ostatnie lata. Znaczenie ma, więc to, czy młody człowiek, pracujący na umowie o dzieło etc. ma dużo zleceń i w bliskim odstępie czasu. Ważna jest regularność – wyjaśniają specjaliści z Biura Rachunkowego VAT w Krakowie, prowadzonego przez Katarzynę Sadurską.

Oprócz banków pomoc młodym ludziom oferuje także państwo. Choćby przez program, który ruszył w styczniu 2014 roku „Mieszkanie dla młodych”. Jest to propozycja skierowana do osób, które nie przekroczyły 35. roku życia i chcą kupić własne mieszkanie. Warunkiem koniecznym otrzymania dofinansowania jest zaciągnięcie kredytu na zakup wybranego lokalu. Co ważne, jeśli ktoś nie ma zdolności kredytowej, może dołączyć do umowy kredytowej rodzeństwo, małżonków rodzeństwa, czy teściów.

Ostatnią możliwością jest skorzystanie z oferty różnorodnych firm pożyczkowych. Jest to jednak rozwiązanie, które łączy się z koniecznością uiszczania bardzo wysokich opłat, więc najlepiej sięgać po nie w ostateczności.


Dodaj komentarz