Jesteś tutaj: Home » Informacje » Kredyty tanieją?

Kredyty tanieją? 


Po okresie wysokich stóp procentowych w Polsce, Rada Polityki Pieniężnej w końcu zdecydowała się je obniżyć. W 2012 roku podjęła ona taką decyzję dwukrotnie, a już w styczniu 2013 roku zapowiadana jest kolejna obniżka stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego. Ma to bezpośrednie przełożenie na wysokość stawki WIBOR, czyli składowej oprocentowania kredytów hipotecznych w złotych na polskim rynku kredytowym.

Transakcja kupna mieszkania obarczona jest kosztami związanymi z poszukiwaniem odpowiedniej nieruchomości, jej nabyciem w formie aktu notarialnego, kosztami sądowymi w związku z ustanowieniem zabezpieczenia dla banku w formie hipoteki na nieruchomości oraz z kosztami dodatkowymi.

Wraz ze spadkiem stóp procentowych, będzie malała stawka WIBOR, a wraz z nią oprocentowanie kredytów w złotych. Kredytobiorcy mogą więc liczyć na niższe koszty kredytowe, zarówno ci, którzy dopiero noszą się z zamiarem zaciągnięcia kredytu hipotecznego w walucie rodzimej, jak i obecnie spłacający takie zobowiązania kredytowe. Im niższe będą koszty kredytowe, tym niżej szacowane będą raty, jakie spłacają kredytobiorcy. To z kolei przełoży się na wzrost zdolności kredytowej osób wnioskujących o kredyty złotowe z zabezpieczeniem hipotecznym.

Nie można jednocześnie liczyć na to, że dodatkowo wraz z obniżeniem stawki WIBOR, banki zdecydują się na obniżenie marży kredytowej, która jest drugą częścią składową oprocentowania kredytów bankowych. W obecnym roku ma ona kształtować się na poziomie znanym z 2012 roku, czyli od 1 do 2%. W zakresie kredytów w euro również nie powinniśmy liczyć na zmianę marż kredytowych, a co za tym idzie – oprocentowania.

Na najniższą marżę kredytową, czyli jednocześnie na preferencyjne warunki spłaty kredytów hipotecznych w złotych, będą mogli liczyć wyłącznie ci klienci, którzy zdecydują się na stałe związać z bankiem. Założenie konta bankowego, ubieganie się o kartę płatniczą oraz zadeklarowanie stałych wpływów wynagrodzenia na ROR to warunki, które umożliwiają zmniejszenie kosztów kredytowych polskich bankach. Klient powinien jednak przeanalizować, czy ich spełnienie jest dla niego korzystne finansowo. Być może opłaty związane ze skorzystaniem z dodatkowych produktów bankowych będą wyższe, niż obniżka marży kredytowej udzielona przez instytucję kredytującą.

Źródło: www.zdolnosc-kredytowa.pl


Dodaj komentarz