Jesteś tutaj: Home » Informacje » Leasing czy kredyt – co jest korzystniejsze?

Leasing czy kredyt – co jest korzystniejsze? 


Zakup nowych maszyn czy samochodów wiąże się zawsze z koniecznością poniesienia sporych nakładów finansowych. Obecnie jest możliwe pokrycie ich na przykład kredytem, jednak dużą popularnością cieszy się również leasing. W przypadku osób fizycznych nie mamy wielkiego wyboru – choć leasing konsumencki jest już prawnie dopuszczalny, to jednak niewiele firm i jeszcze mniej klientów decyduje się na to rozwiązanie. Osoby prywatne wybierają wiec najczęściej kredyt, na przykład samochodowy. Jednak w przypadku firm obie opcje są dostępne. Które z nich będzie więc korzystniejsze?

Leasing

Jeśli zdecydujemy się na leasing, z pewnością będziemy zadowoleni zdecydowanie mniejszą ilością dokumentów koniecznych do przygotowania na czas podpisania umowy. Sama procedura i badanie zdolności kredytowej naszej firmy (wymaganej na potrzeby leasingodawcy) są o wiele łatwiejsze niż w przypadku kredytu bankowego. Co ważne, istnieją dwa rodzaje leasingu. W przypadku jednego z nich, leasingu operacyjnego, możliwe jest zaliczenie całej raty jako kosztów uzyskania przychodów. Oznacza to, że jeśli rata leasingowa wynosiła by na przykład 1000 złotych, to cała ta kwota byłaby dla nas kosztem. W przypadku kredytu jedynie cześć pokrywająca prowizję i odsetki mogłaby obniżyć podstawę do opodatkowania.

Kredyt

Kredyt bankowy wymaga większej ilości dokumentów i obszerniejszych procedur. Bank musi się bowiem o wiele lepiej zabezpieczyć na wypadek naszej niewypłacalności. Z tego też powodu nie mamy co liczyć na ten sposób finansowania, jeśli nasze przedsiębiorstwo działa na rynku bardzo krótko. Warto pamiętać o tym, że często banki wymagają wkładu własnego w wysokości minimum 20% wartości kupowanych maszyn, urządzeń czy samochodów. Jednak własność pojazdu jest przenoszona na naszą firmę od razu, kredytodawca zabezpiecza się na przykład cesją z polisy ubezpieczeniowej czy też wekslami. Nie mamy tego w przypadku leasingu, kiedy to pojazd lub maszyna nie są naszą własnością aż do momentu wykupu od leasingodawcy.

Decyzja o wyborze któregoś z tych dwóch rozwiązań powinna być poprzedzona przede wszystkim analizą możliwości firmy, analizą poszczególnych ofert składanych nam przez instytucje finansowe (zarówno banki jak i leasingodawców) oraz analizą potrzeb firmy.


Dodaj komentarz