Jesteś tutaj: Home » Informacje » Mając samochod i dziecko zmniejszasz swoją zdolność kredytową

Mając samochod i dziecko zmniejszasz swoją zdolność kredytową 


Okazuje się, że decyzja o posiadaniu potomstwa może wpłynąć na późniejszą zdolność kredytową. Banki co prawda analizują przychody i wydatki klientów pod różnym kątem, jednak pewne czynniki mają kluczowy wpływ na przyznanie kredytu.

Instytucje finansowe często przy ocenie ryzyka kredytowego nie tylko sprawdzają historię danego klienta w BIK.  Na zdolność kredytową wpływa wiele czynników takie jak długość zatrudnienia czy wysokość dochodów. Banki przy podejmowaniu decyzji wyceniają również ilość dzieci oraz to czy dana osoba posiada samochód.

Banki oceniają nie tylko przychody i wydatki kredytobiorców

Zdolność kredytowa jest niższa w przypadku gdy posiada się więcej zobowiązań wobec banków lub firm pożyczkowych. Wiele osób, które stara się o kredyt mieszkaniowy zwykle stara się poprawić obraz swojej sytuacji finansowej dla banku. Zazwyczaj przed staraniem się o dofinansowanie spłaca karty kredytowe oraz niewielkie gotówki kredytowe. Jeżeli jednak dane małżeństwo posiada jedno dziecko to powinno liczyć się z obniżeniem zdolności kredytowej nawet o 5,9%.

Na rynku oczywiście istnieją takie instytucje finansowe, które nie różnicują możliwości przyznawania kredytu od ilości potomstwa. Jednak wiele banków traktuje to jako wzrost ryzyka niespłacalności zobowiązania. Tak samo dzieje się w przypadku posiadania samochodu. W przypadku gdy małżeństwo posiada jeden pojazd czterokołowy może liczyć na obniżenie kredytu o 1,2%.

Posiadanie dziecka oraz samochodu może obniżyć kwotę kredytu o kilka procent

W wielu wypadkach osoby, które starają się o kredyt nie muszą rezygnować z samochodu, czy z powiększania rodziny. Często banki pozwalają na zaciągniecie większego zobowiązania pod warunkiem wybrania kilku z oferowanych przez niego produktów.

Jeżeli więc dany kredytobiorca posiada konto osobiste i oszczędnościowe, a także wykupione ubezpieczenie oraz kartę kredytową z limitem 5 tysięcy złotych to może liczyć nawet na podniesienie zdolności kredytowej o 3,7 procenta w danej instytucji finansowej.


Dodaj komentarz