Jesteś tutaj: Home » Informacje » O Mieszkanie młodym będzie trudniej niż Rodzinom na swoim

O Mieszkanie młodym będzie trudniej niż Rodzinom na swoim 


Już tylko nieco ponad 2 tygodnie pozostało kredytobiorcom na złożenie wniosku o kredyt w ramach preferencyjnego programu „Rodzina na swoim”. Dzięki temu programowi tysiące polskich rodzin i nie tylko, miało szansę na zakup swojego pierwszego mieszkania lub na zrealizowanie planów dotyczących budowy domu. „Rodzina na swoim” dawała możliwość uzyskania przez kredytobiorców spełniających warunki programu, dopłat do rat kredytu. Budżet Państwa pokrywał połowę należnych bankowi odsetek przez pierwsze 8 lat kredytowania. Do końca 2012 roku program ten ma zostać wygaszony, a wkrótce na jego miejsce ma pojawić się inny.

Już teraz wiadomo, że będzie to program „Mieszkanie dla młodych”. Eksperci mówią jednak, że niewielu „młodych” będzie miało rzeczywiście szansę na uczestnictwo w programie.

„Rodzina na swoim” pozwalała generalnie uzyskać dopłaty tym kredytobiorcom, którzy nie mieli wcześniej prawa do nieruchomości mieszkalnej, posiadali zdolność kredytową i zakupili mieszkanie mieszczące się pod względem cenowym w ustalonych granicach. W zależności od tego, w jakim czasie był zaciągany kredyt w ramach „Rodziny na swoim”, kredytobiorcą albo mogło być małżeństwo czy też osoba samotnie wychowująca dziecko, a w ostatnim czasie także i singiel, ale tylko do 35 roku życia. W ostatnim roku funkcjonowania programu znacznie zaostrzono kryteria dla beneficjentów, przez co mniej osób miało szansę na uzyskanie dopłat kredytowych.

„Mieszkanie dla młodych” ma za zadanie wspierać przede wszystkim osoby, które chcą przenieść się do własnego mieszkania z mieszkania rodziców. Nowy program nie obejmuje jednak żadnych dofinansowań na rynku wtórnym, a jedynie na rynku pierwotnym. W ramach tego kredytu nie można też sfinansować budowę domu. Już to kryterium znacznie zawęża grono potencjalnych beneficjentów. Zasadniczo, program „Mieszkanie dla młodych” najpewniej wspomoże budownictwo mieszkalne realizowane przez developerów i spółdzielnie. Z racji tego, może zostać on uznany za niedozwoloną pomoc publiczną. W świetle tego rząd będzie musiał opracować inny program pomocy dla budownictwa mieszkaniowego i kredytobiorców, albo zmienić kryteria „Mieszkania dla młodych”.

Źródło: www.zdolnosc-kredytowa.pl


Dodaj komentarz