Jesteś tutaj: Home » Informacje » Ograniczenie kredytowania

Ograniczenie kredytowania 


Już wkrótce spora część Polaków będzie miała problemy z zaciągnięciem kredytu hipotecznego banku. Powodem nie będzie zbyt niska zdolność kredytowa czy nowe wymogi dotyczące dokumentowania miesięcznych zarobków, ale wymóg posiadania wkładu własnego. Dziś kredyty na 100% wartości nieruchomości są dostępne, nawet bez dodatkowych wymagań ze strony banku, ale są one rzeczywiście w przeważającej mniejszości.

Przed kryzysem ekonomicznym na świecie, banki w Polsce bez żadnych przeszkód udzielały klientom finansowania zakupu nieruchomości w pełnej kwocie. Były nawet banki skłonne do skredytowania do 120% wartości nieruchomości, dzięki czemu kredytobiorca mógł pokryć z kredytu opłaty około kredytowe, ubezpieczenia, opłaty notarialne przy zakupie mieszkania, część wyposażenia czy kosztów remontu, albo przeznaczyć dodatkowe pieniądze na dowolny cel.

Dziś takie kredyty po prostu nie istnieją. Jeśli bank udziela kredytu hipotecznego na 100% wartości nieruchomości, to wielce prawdopodobne jest to, że wymaga na kliencie wykupienie ubezpieczenie niskiego wkładu własnego lub ubezpieczenia braku wkładu własnego. Dzięki temu bank dodatkowo zabezpiecza swoje interesy. Komisja Nadzoru Finansowego rekomenduje obecnie, aby banki wymagały od swoich klientów co najmniej 10% wkładu własnego dla własnego bezpieczeństwa. Wkrótce jednak nowa Rekomendacja S KNF może spowodować, że banki obligatoryjnie będą musiały od wszystkich swoich klientów wymagać 10% wkładu własnego i nie będzie możliwości ominięcia tego wymogu poprzez wykupienie jakiegokolwiek ubezpieczenia.

Projekt Rekomendacji S w nowej wersji zakłada bowiem wprowadzenie w życie wymogu posiadania 10% wkładu własnego przez osoby starające się o uzyskanie kredytu hipotecznego banku już w 2014 roku. W 2015 roku wymóg ten byłby dwukrotnie zwiększony. W praktyce, kredytobiorca musiałby posiadać nawet do 25% wkładu własnego przy kredycie hipotecznym, aby mógł zrealizować całą inwestycję, wraz z towarzyszącymi jej opłatami i prowizjami.

Źródło: www.zdolnosc-kredytowa.pl


Dodaj komentarz