Jesteś tutaj: Home » Informacje » Opłaty związane z zakupem mieszkania

Opłaty związane z zakupem mieszkania 


Notariusz Warszawa
Zakup mieszkania to poważna decyzja, której nie należy podejmować zbyt pochopnie. Przede wszystkim, taka transakcja pociąga za sobą ogromne koszty, którym podołać samodzielnie mogą tylko niektórzy.

Na ogół, przy kupowaniu mieszkania nabywca zmuszony jest zaciągnąć kredyt hipoteczny w banku, aby zrealizować taką inwestycję. Często jest to nawet kredyt opiewający na 100% wartości nieruchomości. Kupujący jednak powinien wiedzieć, że cena nieruchomości to jeszcze nie wszystkie koszty jakie poniesie, w związku z zakupem mieszkania. Oprócz tego musi posiadać środki finansowe na pokrycie kosztów około kredytowych i związanych pośrednio bądź bezpośrednio z zakupem, mieszkania.

Transakcja kupna mieszkania obarczona jest kosztami związanymi z poszukiwaniem odpowiedniej nieruchomości, jej nabyciem w formie aktu notarialnego, kosztami sądowymi w związku z ustanowieniem zabezpieczenia dla banku w formie hipoteki na nieruchomości oraz z kosztami dodatkowymi.

Wśród kosztów, jakie ponosi osoba kupująca mieszkanie należy wymienić:

  • Wynagrodzenie pośrednika,
  • Podatek od czynności cywilnoprawnych,
  • Opłaty notarialne,
  • Opłaty sądowe,
  • Dodatkowe opłaty.

Jeśli nieruchomość została dla kupującego znaleziona przez pośrednika, należy mu się stosowna prowizja, zapisana we wcześniej zawartej umowie. Zwykle jest to około 2-3% ceny transakcyjnej zakupu mieszkania. Często prowizję tą płaci zarówno kupujący, jak i sprzedający nieruchomość. Podatek od czynności cywilnoprawnych jest obowiązkowo opłacany przez nabywcę.

www.kancelaria-notarialna.net.pl – Notariusz Warszawa

Dużą grupę kosztów związanych z zakupem mieszkania stanowią opłaty notarialne, które ponoszone są za spisanie aktu notarialnego, ale nie tylko. Jeśli umowa przedwstępna zakup i sprzedaży nieruchomości jest sporządzana w formie aktu notarialnego, to wówczas również poniesie się koszty notarialne. Podobnie będzie przy zawieraniu notarialnej umowy przeniesienia własności nieruchomości, która przy takiej transakcji jest koniecznością. Wysokość opłat notarialnych, tzw. taksy notarialnej, wyznacza ustawa.

Wspominane opłaty sądowe wiążą się z założeniem księgi wieczystej dla nieruchomości oraz z dokonaniem wpisu o ustanowienie hipoteki.

Źródło: www.zdolnosc-kredytowa.pl


Dodaj komentarz