Jesteś tutaj: Home » Informacje » Parę słów o zdolności kredytowej

Parę słów o zdolności kredytowej 


Każdy, kto chce ubiegać się o przyznanie kredytu, musi liczyć się z tym, że bank zbada, i to bardzo wnikliwie, jego zdolność kredytową. Sprawdzanie zdolności przez bank może kojarzyć się z przesłuchaniem – bank będzie chciał wiedzieć wszystko o twoich zarobkach, wydatkach, zobowiązaniach, dawnych kredytach itp.

Zdolność kredytowa dla banku jest prognozą tego, czy podmiot ubiegający się o kredyt ma warunki na to, by spłacać kredyt wraz z odsetkami, a także czy będzie to robił terminowo. Oczywiście kredyt zaciągamy często na wiele lat i w tym czasie nasza sytuacja życiowa, a także możliwości spłaty kredytów mogą się zmienić. Niemniej jednak bank udzieli kredytu tylko wtedy, gdy uzna, że są widoki na to, by kredyt został terminowo spłacony. Badanie zdolności kredytowej jest tylko jednym ze sposobów zabezpieczenia się banku, co do spłaty kredytu. Ponieważ jednak jest to pierwszy etap przygody klienta z bankiem, warunkujący dalszą współpracę, jest bardzo ważnym, aby do badania zdolności kredytowej przygotować się właściwie i wiedzieć, czego możemy się spodziewać.

Zdolność kredytowa na medal

Może się zdarzyć, że twoja zdolność kredytowa nie będzie dla banku zadowalająca. Jeśli bank uzna, że możesz mieć problemy ze spłatą rat kredytowych albo comiesięczny wydatek na ratę będzie zdaniem banku zbyt dużym obciążeniem dla gospodarstwa domowego klienta, wniosek kredytowy nie będzie dalej rozpatrywany.

Żeby pomóc sobie w uzyskaniu kredytu, można zastosować kilka metod, które poprawią naszą zdolność kredytową w oczach banku.

Obliczając zdolność kredytową, bank będzie brał pod uwagę wysokość naszych miesięcznych dochodów uzyskanych z różnych tytułów (umów o pracę, umów zlecenia czy działalności gospodarczej), pomniejszone o wysokość comiesięcznych zobowiązań i kosztów. Będziemy musieli przedstawić dokumenty na poparcie naszych dochodów. Przyznać trzeba się będzie do wszystkich zobowiązań na nas ciążących, co zdolność oczywiście pomniejszy. Bank zadecyduje, czy widzi możliwość spłaty przez klienta kredytu przy przychodach i wydatkach ponoszonych co miesiąc.

Żeby wypaść lepiej w oczach banku warto zminimalizować comiesięczne wydatki na zobowiązania albo powiększyć przychody. Oczywiście znalezienie drugiej pracy jest trudniejsze niż jak najszybsze spłacenie ciążących nam rat i drobnych zobowiązań. Spłacając raty np. za sprzęt RTV wcześniej, przed ubieganiem się o kredyt, zwiększymy swoją zdolność kredytową. Dodatkowo posiadanie historii kredytowej, nawet w postaci sprzętu domowego kupionego na raty, korzystnie wpływa na naszą wiarygodność w oczach banku.

Oczywiście, jeśli historia ta jest nieskazitelna.

W walce o jak najlepszą zdolność kredytową niemałe znaczenie ma forma zatrudnienia. Dochody z tytułu umowy o pracę na czas nieokreślony są najlepiej oceniane przez banki. Wynika to z pewnej stabilności sytuacji finansowej klienta – umowę o pracę trudniej pracodawcy wypowiedzieć niż inną formę zatrudnienia. Dlatego też miejsce zatrudnienia ma pewien wpływ na zdolność kredytową – najlepiej oceniane są państwowe miejsca pracy, a także etaty w spółkach akcyjnych.

Jeśli jednak nie ma szans na to, abyś uzyskał umowę o pracę na czas nieokreślony, sytuacja nie jest przegrana – banki po prostu tę formę preferują, choć nie odrzucają innych form zatrudnienia.

Dla banków bardzo istotny jest czas zatrudnienia, a także jego ciągłość, choć częste zmiany miejsca pracy, nawet te zapewniające ciągłość zatrudnienia, nie są przez banki najlepiej widziane. Jeśli więc masz w planach zaciągnięcie kredytu, to lepiej nie zmieniaj pracy zbyt często.

Bank, sprawdzając naszą zdolność kredytową (sprawdź ofertę kredytową w Raiffeisen Polbank), będzie też brał pod uwagę wiek kredytobiorcy w stosunku do możliwości spłaty kredytu. Musi on prognozować, że osoba zaciągająca kredyt zdąży spłacić go za życia. Z tego powodu okres kredytowania może być różny dla osób w różnym wieku. W kilku polskich bankach istnieje możliwość udzielenia okresu kredytowego do 85 roku życia kredytobiorcy. W pozostałych bankach okres ten jest krótszy.

Aby najlepiej podreperować swoją zdolność kredytową, należy udowodnić bankowi, że posiadamy zabezpieczenie dla spłaty kredytu. Najlepszym dla banku zabezpieczeniem są aktywa. Jeśli więc kredytobiorca posiada środki na kontach oszczędnościowych czy lokatach, na pewno zostanie przez bank oceniony lepiej.


Dodaj komentarz