Podstawowe rodzaje kredytów bankowych
Choć niemal każdy z nas korzysta z usług bankowych to jednak nie wszyscy potrafią rozpoznać konkretne produkty oferowane przez tą instytucję. Przyjrzyjmy się więc bliżej ofercie kredytów. Najpierw jednak krótkie przypomnienie: kredyt może być udzielony tylko przez banki i tylko na z góry i jasno określony cel. Jeśli otrzymujemy gotówkę spoza banku – wtedy chodzi nie kredyt ale o pożyczkę. Najważniejsze produkty kredytowe oferowane przez banki przedstawiono poniżej.
Kredyt gotówkowy
Podstawowym produktem jest oczywiście kredyt gotówkowy. Najczęściej chodzi o niewielką kwotę rzędu kilku czy kilkunastu tysięcy złotych. Kredyt gotówkowy jest specjalnym rodzajem produktu – bowiem jego cel choć jest określony to jednak pieniądze wydać możemy w dowolny sposób. By uzyskać gotówkę w ten sposob musimy najczęściej udokumentować nasze dochody. Jeśli korzystamy z oferty banku w którym już jakiś czas mamy konto to najczęściej wystarczy dowód osobisty. Jednak w niektórych przypadkach konieczne jest dostarczenie aktualnego zaświadczenia o zarobkach. Musimy je również donieść jeśli staramy się o pieniądze w innym banku niż ten, w którym mamy konto na które wpływają dochody. Oprocentowanie kredytu gotówkowego zazwyczaj zależy od aktualnej oferty banku oraz od naszej oceny punktowej. Nie powinniśmy jednak szykować się na niesamowicie niskie oprocentowanie – przeważnie rzeczywista roczna stopa oprocentowania przekracza dwadzieścia procent. Często możemy obniżyć oprocentowanie lecz w zamian konieczne jest opłacenie ubezpieczenia. Finansowo wychodzimy na tym podobnie, często więc szkoda zachodu na takie działania.
Kredyt odnawialny
Nieco innym choć bardzo zbliżonym produktem jest kredyt odnawialny. Jest on zbliżony do debetu na koncie. Tak naprawdę chodzi o to, że bank udostępnia nam dodatkowe pieniądze poza tymi, które mamy na koncie. Jeśli więc na naszym rachunku znajduje się 1000 złotych a umowa o kredyt odnawialny opiewa na 2500 złotych to z naszego konta mozemy sfinansować wydatki nawet do kwoty 3500 złotych. Każda wpływająca na konto kwota sprawia, że wykorzystujemy mniejszą część kredytu a przez to będziemy płacić niższe odsetki (kwotowo). Trzeba jednak pamiętać, że koszt jest liczony za każdy dzień faktycznie wykorzystanych środków. Kredyt odnawialny może być więc swego rodzaju zabezpieczeniem na wypadek nieprzewidzianych wydarzeń a jego codzienne wykorzystywanie w pełni raczej nie ma finansowego sensu. Chyba, że mamy wyjątkową okazję inwestycyjną. W zależności od naszego scoringu oraz oferty banku możemy liczyć na kilkanaście procent w przypadku dobrych klientów do ponad dwudziestu procent w przypadku słabszych ofert. Czasem też wymagana jest od nas zapłata niewielkiej prowizji – od kilku dziesiątych procenta do kilku procent wartości limitu jaki daje nam kredyt odnawialny.
Kredyt samochodowy
W przypadku zakupu zarówno nowego jak i używanego auta bardzo popularne jest szukanie pomocy w banku. Kredyt samochodowy może być idealnym rozwiązaniem na korzystanie z własnego auta chociażby do pracy. Z tego rozwiązania korzystają bardzo często taksówkarze czy kurierzy. Kupując komfortowe, ekologiczne i tanie w utrzymaniu auto są w stanie nie tylko spłacić raty kredytu ale również zarobić pieniądze na utrzymanie siebie i całej swojej rodziny. Wymagania banków związane są najczęściej z wiekiem i ceną auta. Często wymagane jest wpisanie do dowodu rejestracyjnego banku jako współwłaściciela lub przygotowanie cesji z ubezpieczenia OC i AC właśnie na bank – tak, by w razie jakiegoś wypadku pieniądze trafiły do banku a nie bezpośrednio do nas. Oprocentowanie kredytu samochodowego często wynosi poniżej dziesięciu procent w skali roku lecz możliwe jest trafienie również na nieco droższe. Choć nie możemy liczyć na długi okres umowy (najczęściej jest to kilka lat) to jednak możemy cieszyć się autem już teraz, a niewielkie raty pokrywać wraz z kolejnymi miesiącami utrzymywania pojazdu.
Kredyt hipoteczny
Papierkiem lakmusowym każdej nowoczesnej gospodarki jest rynek nieruchomości. A jego podstawą są z kolei kredyty hipoteczne. Mało kogo stać na zakup działki, domu czy mieszkania bez korzystania z zewnętrznych źródeł finansowania. Właśnie z tego powodu banki tak chętnie oferują nam pieniądze na ten cel. Kredyt hipoteczny to najczęściej droga przez mękę – całe sterty coraz to nowych dokumentów. Jednak jeśli uda nam się przez to wszystko przebrnąć to będziemy mogli cieszyć się bardzo niskim oprocentowaniem (zbliżonym do 6,5-7% w skali roku) a także własnym mieszkaniem. Choć spłata takiego kredytu trwa przeważnie kilkadziesiąt lat to jednak jest to w dalszym ciągu najlepszy sposób na posiadanie własnej nieruchomości.
Źródło: www.zdolnosc-kredytowa.pl
Polecamy także:
Oblicz swoją zdolność kredytową!
Jak zwiększyć i poprawić zdolność kredytową?
Symulacja kredytu hipotecznego