Jesteś tutaj: Home » Informacje » Poluzowanie rekomendacji T

Poluzowanie rekomendacji T 


Wprowadzone kilka lat temu Rekomendacje Komisji Nadzoru Finansowego spowodowały znaczne ograniczenie akcji kredytowej w bankach. Z perspektywy samych klientów ubiegających się o zaciągnięcie kredytu bankowego, były one niemożliwą do pokonania barierą. Większość wnioskujących o kredyty musiała pogodzić się z tym, że dla banków mają zbyt niską zdolność kredytową do zaciągnięcia takiego zobowiązania. Rekomendacje KNF ograniczyły zatem dostępność kredytów mieszkaniowych dla potencjalnych kredytobiorców.

Rekomendacja T KNF wskazywała, że banki musiały badać skrupulatnie zdolność kredytową swoich klientów wnioskujących o kredyty, bez względu na wartość takiego zobowiązania i jego zabezpieczenie. W ten sposób w praktyce zlikwidowano z polskiego rynku finansowego kredyty gotówkowe udzielane przy jednej wizycie w banku. Banki nie mogły już oferować tzw. szybkich pożyczek, ponieważ konieczna była weryfikacja kondycji finansowej klienta.

Innym ograniczeniem, które było poważnym problemem w udzielaniu kredytów bankowych, było limitowanie wysokości kredytu zgodnie z wysokością dochodów klienta. Pożyczkobiorca mógł przeznaczyć na spłatę raty kredytowej nie więcej niż 50% swoich miesięcznych dochodów. Próg ten podwyższany był do 65% dochodów, jeśli kredytobiorca osiągał zarobki powyżej średniej krajowej.

Dziś Rekomendacja T została zmodyfikowana przez KNF, co doprowadzi do poluzowania polityki kredytowej w bankach. Regulacje dla banków w kwestii kredytowania klientów będą łagodniejsze, dlatego też wiele kredytów będzie można udzielać na znacznie uproszczonych zasadach. Komisja chce w ten sposób ograniczyć proceder udzielania pożyczek chwilówek w sferze pozabankowej, które są dla klientów bardzo drogie i niekoniecznie udzielające je instytucje mają transparentną politykę kredytowania.

Banki w najbliższej przyszłości będą same ustalać, jaką część dochodów klienta może zająć spłacana rata kredytu. Nie będzie już więc sztywnego ograniczania wysokości raty kredytu w stosunku do dochodów kredytobiorcy. To powinno sprawić, że kredyty bankowe staną się znacznie bardziej dostępne dla kredytobiorców. Będzie mógł też nastąpić wzrost wartości udzielanych w bankach kredytów i pożyczek.

Źródło: www.zdolnosc-kredytowa.pl


Dodaj komentarz