Jesteś tutaj: Home » Informacje » Przydatne narzędzie przy zaciąganiu kredytu

Przydatne narzędzie przy zaciąganiu kredytu 

Comperia


Zaciągnięcie kredytu w wielu przypadkach jest jedyną możliwością sfinansowania różnych wydatków. Oczywiście kredyty różnią się od siebie. W zależności od potrzeb klienta może on korzystać z kredytów konsumpcyjnych, gotówkowych czy hipotecznych. Różnią się one nie tylko nazwą, ale także oprocentowaniem, okresem spłaty, jak i sposobem zabezpieczenia.

Jednak każdy klient powinien mieć świadomość, że zanim zacznie analizować oferty poszczególnych banków musi się mniej więcej zorientować na jaką kwotę kredytu może liczyć. Po prostu bank musi ustalić tak zwaną zdolność kredytową. Banki robią to po to, aby udzielić kredytobiorcy kredytu w wysokości odpowiadającej jego dochodom. Wszystko to po to, aby nie było najmniejszego ryzyka związanego z brakiem spłaty zobowiązania.

Badać zdolność kredytową można na różne sposoby. Zwykle w bankach zajmują się tym wykwalifikowani analitycy, których głównym zadaniem jest analiza zdolności kredytowej osób fizycznych oraz przedsiębiorstw. Kluczowymi czynnikami poddawanymi analizie są dochody, ale nie tylko. Trzeba mieć świadomość, że wysokie dochody nie są gwarancją spłaty kredytu. Bank musi przeanalizować także dotychczasowe zobowiązania kredytobiorcy, a także to ile osób ma on na utrzymaniu. W przypadku osób fizycznych duża rodzina będzie czynnikiem sprawiającym, że maksymalna kwota kredytu jaki może ona otrzymać będzie niższa.

Mając w perspektywie zaciągnięcie kredytu hipotecznego warto poznać takie narzędzie jak kalkulator hipoteczny. W krótkim czasie po wpisaniu podstawowych danych takich jak dochody i zobowiązania kalkulator poda przybliżoną kwotę o jaką będzie można się ubiegać. Na pewno ułatwi to poszukiwanie satysfakcjonujących ofert.

Zwykle banki udzielają kredytów hipotecznych na okres około 30 lat. Także zobowiązanie wynikające ze spłaty rat będzie stanowić obciążenie przez długi czas, dlatego dobrze jest wybrać najatrakcyjniejszą ofertę. W przypadku zbyt niskiej zdolności kredytowej można zawsze wziąć drugiego kredytobiorcę. W przypadku małżeństwa może być nim mąż, żona lub inny członek rodziny.


Dodaj komentarz