Jesteś tutaj: Home » Informacje » Raty kredytów w dół po obniżce RPP

Raty kredytów w dół po obniżce RPP 


Po 10 miesiącach stabilizacji, Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o obniżeniu głównych stóp procentowych w Polsce. W wyniku tej decyzji w chwili obecnej stopa referencyjna Narodowego Banku Polskiego wynosi 4,50%, podczas gdy dotychczas była ona na poziomie 4,75%. O 25 punktów bazowych obniżono również wszystkie inne stopy procentowe ustalane przez RPP.

Podjęta przez RPP decyzja była w pełni zgodna z wcześniejszymi prognozami specjalistów i oczekiwaniami rynku. Rada zapowiada, że to dopiero początek cyklu obniżek stóp procentowych, których celem jest umożliwienie dopływu do polskiej gospodarki tzw. taniego pieniądza. Dzięki temu gospodarka mogłaby nabrać rozpędu, ponieważ w chwili obecnej widoczne jest jej spowolnienie.

Z całej sytuacji powinni cieszyć się kredytobiorcy, bowiem w krótkim czasie powinno zmaleć oprocentowanie kredytów mieszkaniowych. Przełoży się to na spadek wysokości dotychczas spłacanych przez klientów rat kredytowych – nawet o kilkadziesiąt złotych. Im wyższa rata spłacana jest obecnie przez kredytobiorcę, tym mocniej odczuje on wkrótce obniżkę zafundowaną społeczeństwu przez Radę Polityki Pieniężnej.

Warto podkreślić, że podjęta dziś obniżka głównych stóp procentowych w Polsce ma wpływ na oprocentowanie kredytów, ale w pośredni sposób. Trzeba poczekać, aby spadło oprocentowanie kredytów opierających się o rynkową cenę pieniądza. Dlaczego? Bowiem stawka WIBOR, od której zależy między innymi wysokość oprocentowania kredytów złotowych, jest zależna tylko w pewnej części od poziomu stóp procentowych NBP.

Już wcześniej zauważalny był spadek poziomu WIBOR – z 5,1% latem, do 4,7% jesienią. Można więc przypuszczać, że obniżka stóp procentowych w Polsce została z dużym wyprzedzeniem uwzględniona w stawkach WIBOR. Mogą one jeszcze się obniżyć, ale to bank decyduje o tym, z jaką częstotliwością jest aktualizowany poziom WIBOR, a wraz z nim samo oprocentowanie kredytu.

Obniżka Rady Polityki Pieniężnej najpewniej nie wpłynie na sytuację osób, które dopiero zamierzają zaciągnąć kredyt mieszkaniowy. Banki stopniowo bowiem podnoszą marże kredytowe, stanowiące część składową oprocentowania zobowiązań kredytowych. Zniweluje to obniżkę stawki WIBOR w najbliższym czasie.

Źródło: www.zdolnosc-kredytowa.pl


Dodaj komentarz