Zdolność kredytowa 2014
W rozmowie z Polską Agencją Prasową, analitycy przekonywali, że w tym roku kredyty hipoteczne nie będą tańsze. Osoby, które zdecydują się na zakup mieszkania w 2014r. Będą musiały liczyć się ze względnie wysokim oprocentowaniem (szacuje się, że Rada Polityki ma niebawem podwyższyć stopy procentowe) oraz rosnącymi marżami. Wydaje się, że ten trend może utrzymywać się jeszcze przez wiele miesięcy.
Do tej pory, zdolność kredytowa Polaków ulegała regularnej poprawie. W 2013r. RPP wielokrotnie obniżała stopy procentowe, co wywołało także rosnące zainteresowanie kredytami hipotecznymi. Halina Kochalska z firmy analitycznej Open Finance w komentarzu dla PAP przekonywała jednak, że w tym roku sytuacja odwróci się, a marże na hipotekach będą powoli rosły.
Stopy procentowe bez zmian, ale tylko w I i II kw. br.
Eksperci oceniają, że w pierwszej połowie 2014r. Stopy procentowe prawdopodobnie nie ulegną zmianie, a to może pociągnąć za sobą realny wzrost marży na kredytach hipotecznych. Instytucje finansowe spodziewają się, że ewentualny wzrost stóp utrudni im zwiększenie stawek, dlatego wiele z nich podjęło decyzję o natychmiastowych zmianach.
Zdaniem Jarosława Sadowskiego (Expander), w drugim półroczu zmianie mogą ulec stopy procentowe, ale i stawki WIBOR, a ten drugi na ogół rośnie do czasu, kiedy RPP nie zdecyduje się na podniesienie podstawowej stopy proc. Ekspert jest zdania, że w tej chwili i tak mamy do czynienia z najniższym oprocentowaniem kredytów hipotecznych – w efekcie zdolność kredytowa konsumentów utrzymuje się na wysokim poziomie, a to mogą wykorzystać instytucje finansowe.
Nieco wyższy poziom marży na kredytach hipotecznych można dostrzec już w przypadku produktów skierowanych do osób zainteresowanych programem wsparcia rządowego MdM – Pekao są oraz PKO BP podniosły marże kredytów hipotecznych o ok. 0,1 pkt. proc. i zdaniem Sadowskiego, niebawem także pozostałe banki obejmą podobną strategię.
Przypomnijmy, że marże kredytów hipotecznych rosną powoli od II kw. 2013r. – w skali roku zmiana na poziomie ok. 1,9 pkt. proc. (odpowiednio w kwietniu 1,49 pkt. proc., oraz 1,6 pkt. proc. pod koniec ubiegłego roku).
Zdolność kredytowa – porównanie 2013 roku z 2014
Drugie półrocze 2013 roku charakteryzowało się bardzo wyraźnym ożywieniem na rynku kredytów hipotecznych w Polsce.
Główne czynniki, które miały wpływ na to zjawisko, to:
- zdecydowana obniżka stóp procentowych, zwiększająca dostępność kredytów dla przeciętnego Polaka,
- ceny nieruchomości uległy znacznej stabilizacji,
- zmiany w Rekomendacji S, sprawiające, że kredytobiorcy mogli liczyć na pożyczkę w wysokości pełnej wartości mieszkania jedynie do końca 2013 roku.
W roku 2014 największy wpływ na ilość zaciąganych kredytów będą miały następujące czynniki:
- uruchomienie programu Mieszkanie dla Młodych,
- konieczność posiadania wkładu własnego (w wysokości 5% w 2014 roku, który następnie ma się zwiększać o 5% rocznie, aż do osiągnięcia pułapu w wysokości 20% w 2017 roku)
- ubezpieczenia kredytów – Komisja Nadzoru Finansowego zadecydowała, że oferta banków od
listopada 2014 ma umożliwiać wybór dowolnego ubezpieczyciela kredytu, a nie, jak dotąd, narzuconego przez bank.
Ważny artykuł: Jak zwiększyć zdolność kredytową?