Jesteś tutaj: Home » Informacje » Czym jest ocena punktowa BIK?

Czym jest ocena punktowa BIK? 


Ocena punktowa BIK jest kluczowa przy podejmowaniu decyzji o udzielenie kredytu. Wiele osób zastanawia się, czym naprawdę jest owo BIK i czy istnieje szansa na uzyskanie optymalnego wyniku, który zagwarantuje przyznanie pożądanego kredytowania.

Ocena punktowa BIK

Przed udzieleniem jakiegokolwiek kredytu bank lub inna instytucja udzielająca wsparcia finansowego szacuje ryzyko, jakie poniesie w związku z pożyczeniem danej kwoty. Narzędziem, które pomaga w tym procesie jest tak zwany scoring, czyli ocena punktowa BIK. Przyjmuje się, iż im wynik jest wyższy, tym większą szansę ma dana osoba na otrzymanie uprawionego wsparcia finansowego ze strony banku czy instytucji finansowej. Scoring BIK dobitnie wskazuje czy bank, udzielając kredytu, nie ponosi zbyt wielkiego ryzyka w związku z ewentualnym brakiem zdolności do regulowania zadłużenia w ustalonym terminie i żądanej wysokości. Jeśli okaże się, że ocena jest bardzo niska, wówczas bank odmówi nam udzielenia kredytu lub pożyczki.

Punktacja BIK – co wpływa na jej wysokość?

Wyliczenie punktacji BIK odbywa się przy pomocy uruchomienia odpowiedniej procedury matematycznej. Mówić prościej, analityk korzysta ze wzoru. Jeśli wyniki są podobne do tych, które posiadają inni klienci, uznawani za osoby wypłacalne, wówczas masz szansę na to, że bank przyzna ci kredyt, o jaki się starasz. Ostateczna ocena wynika z sumy wszystkich składników profilu klienta, tj. zarobków, wieku, historii kredytowej czy zobowiązań finansowych.

Scoring BIK – wartość liczbowa, która przesądza o przyznaniu kredytu

Scoring BIK opiera się na systemie liczbowym – od wartości 1 do kilkuset. Problem mają osoby, które nigdy nie zaciągały kredytu, ponieważ ich ocena punktowa nie zostanie  naliczona, co także przesądza o podjęciu decyzji o jego udzieleniu. Nad oceną punktową BIK pracuje się latami. Nie warto mieć żadnych zaległości w spłatach zobowiązań, jak również, przy zerowej historii kredytowej, warto zacząć ją odpowiednio budować, na przykład przez niewielkie kredytowanie na krótki czas.


Dodaj komentarz