Inwestowanie w kryptowaluty, lokaty i wynajem mieszkań
Inwestowanie najczęściej jest związane z koniecznością akceptacji pewnego poziomu ryzyka inwestycyjnego.
Istnieje wiele różnego rodzaju narzędzi inwestycyjnych, za pośrednictwem których można pomnażać posiadane oszczędności. Sprawdźmy, jak wygląda inwestowanie w kryptowaluty, lokaty i wynajem mieszkań.
Inwestycje alternatywne
Zarówno inwestowanie w kryptowaluty, m.in. w bitcoina, jak i w wynajem mieszkań, zaliczane jest do inwestycji alternatywnych. Nie są one uzależnione od decyzji politycznych, dlatego wielu inwestorów traktuje je jak przysłowiową „bezpieczną przystań”. Bitcoin i pozostałe kryptowaluty nie są jednak całkowicie bezpieczną inwestycją. To wirtualne waluty, które mają charakter zdecentralizowany. Nie ma banku centralnego, który by je emitował i regulował ich cenę. Wycena kryptowalut jest tylko i wyłącznie dziełem mechanizmów rynkowych, czyli sił popytu i podaży. Pozytywną cechą kryptowalut jest fakt, że są one odporne na inflacje, ale ich wycena jest bardzo dynamiczna, co najlepiej widoczne jest na przykładzie bitcoina.
Z początkiem 2017 roku kosztował on zaledwie 1150 dolarów za 1 BTC, natomiast w grudniu tego samego roku wycena przekroczyła psychologiczną granicę 20 tys. dolarów, aby później spaść do w styczniu 2018 roku do 10 tys. dolarów za 1 BTC. W maju 2018 roku za jednego bitcoina płacono nieco powyżej 7500 dolarów, czyli znacznie mniej niż w grudniu 2017 roku. Ryzyko utraty sporej części zainwestowanych w kryptowaluty środków jest wysokie, ale też i podejmując je, można zarobić o wiele więcej.
Można inwestować w kryptowaluty za pośrednictwem brokerów tego rynku, powierzając im swoje pieniądze i korzystając z udostępnianych przez nich platform brokerskich. Inwestor może kupować kryptowaluty na własność na giełdach, inwestować w kontrakty CFD na bitcoina lub uczestniczyć w procesie wykopywania kryptowalut, co polega na udostępnianiu mocy obliczeniowej sprzętu komputerowego w zamian za tokeny, jak np. w przypadku bitcoina.
A może wynająć mieszkanie?
Zakup mieszkania z przeznaczeniem na wynajem to kolejna forma inwestowania kapitału. Wymaga dużych nakładów finansowych oraz ma charakter długoterminowy. Zwróci się po wielu latach nieustannego wynajmowania, ale wraz z chwilą zwrotu inwestycji uzyskujemy nie tylko czysty zarobek, ale i nieruchomość, która jest jego źródłem. Aby kupić mieszkanie na wynajem, potrzebujemy co najmniej 180-200 tys. zł, w celu zakupu lokalu mieszkalnego w średniej wielkości mieście. Można sfinansować taką inwestycję ze środków własnych lub z kredytu. Jeśli korzystamy z zewnętrznego finansowania, bierzemy na siebie spłatę rat kredytu zgodnie z harmonogramem. W idealnej sytuacji będą one pokrywane z czynszu za wynajem pobieranego od najemcy. Kosztem związanym z inwestycją polegającą na wynajmie nieruchomości jest też konieczność jej utrzymania. Wszelkie wydatki z tym związane w okresie braku klientów na wynajem, ponosi właściciel nieruchomości.
Lokaty bankowe stabilną i bezpieczną inwestycją
Jeśli nie jesteśmy w stanie zaakceptować ryzyka inwestycyjnego związanego z inwestowaniem w kryptowaluty czy wynajem mieszkań, możemy powierzyć swoje środki finansowe wybranemu bankowi i założyć w nim lokatę terminową. To zdecydowanie najbezpieczniejsza inwestycja, ponieważ środki złożone na lokacie na pewno odzyskamy. Gwarantuje nam to Bankowy Fundusz Gwarancyjny, który zobowiązuje się do zwrotu depozytów klientów w bankach i SKOK-ach na wypadek ich bankructwa i ogłoszenia upadłości. Maksymalny zwrot na osobę z depozytów terminowych wynosi 100 tys. euro.
Wadą lokat terminowych jest jednak to, że zysk z nich będzie niewielki. Obecnie (maj 2018 roku) jest to zaledwie 4 proc. w skali roku na najlepszych lokatach, zwykle przeznaczonych dla nowych klientów banków. Oprocentowanie lokat zależy od prowadzonej przez Radę Polityki Pieniężnej polityki i od określanych przez nią głównych stóp procentowych w Polsce.