Jesteś tutaj: Home » Informacje » Nieruchomości, giełda czy kryptowaluty – w co warto inwestować?

Nieruchomości, giełda czy kryptowaluty – w co warto inwestować? 


Inwestowanie to trudna sztuka wyboru najlepszych opcji i instrumentów, które przyniosą najwyższe, oczekiwane zyski. To także zdolność do akceptowania ryzyka, nierozerwalnie związanego z wyższym poziomem dochodu z inwestycji.

Nie chcąc nic ryzykować, powinniśmy swój kapitał przeznaczyć na lokaty bankowe lub obligacje Skarbu Państwa. W obu przypadkach zarobimy jednak niewiele – 2-3 proc. w skali roku. Jeśli jednak nasze aspiracje dotyczące potencjalnego zysku są wyższe, powinniśmy rozważyć inny sposób inwestowania, m.in. nieruchomości, grę giełdową lub zakup kryptowalut. W który z tych instrumentów rzeczywiście warto inwestować?

Nieruchomości stabilną, długoterminową inwestycją

Inwestowanie w nieruchomości ma tę zaletę, że najczęściej w dłuższym horyzoncie inwestycyjnym można na tym na pewno zarobić. Trzeba jednak dysponować pokaźnym kapitałem, aby móc kupić na przykład 50-metrowe mieszkanie w dużym mieście i następnie czekać na wzrost jego wartości albo wynajmować je, co pozwoli na wypracowywanie comiesięcznych zysków. Jeśli nie posiadamy własnych oszczędności, nie pozostaje nam nic innego, jak zrezygnować z takiego trybu inwestowania albo zaciągnąć kredyt hipoteczny w banku, przy którym jednak trzeba posiadać nie dość, że dobrą historię kredytowania w bazach Biura Informacji Kredytowej, ale równocześnie trzeba też mieć odpowiednio wysoką zdolność kredytową dla banku, aby udzielił kredytu.

Pomimo to, inwestowanie w nieruchomości jest dochodowe, choć zawsze trzeba sobie założyć dłuższy horyzont inwestycyjny. Inwestycja nie zwróci się po 2-3 latach od chwili jej podjęcia, ale przyniesie wysokie zyski, gdy nieruchomości zaczną zyskiwać na wartości.

Gra giełdowa

Na giełdzie notowane są papiery wartościowe, głównie akcje spółek giełdowych – dowiedz się więcej: https://www.xtb.com/pl/akcje-kb. Można inwestować na giełdzie na szereg różnych sposobów, ale zawsze za pośrednictwem maklera. Dlatego inwestorzy muszą założyć swój rachunek maklerski np. w Domu Maklerskim, za pomocą którego będą kupować i sprzedawać dane walory.

Inwestowanie w akcje nacechowane jest ryzykiem, ale pozwala zarobić więcej niż w przypadku inwestowania w lokaty bankowe. Trzeba dobrze analizować wszystkie trendy rynkowe i wiedzieć, że hossa nigdy nie będzie trwała wiecznie. Lepiej jest więc czasem zrealizować zyski, póki trend jest wzrostowy w przypadku danych akcji, niż liczyć zachłannie na coraz wyższą stopę zwrotu z inwestycji.

Więcej informacji ze świata inwestycji: https://www.pb.pl/xtb-o-nowych-regulacjach-rynku-forex-929672

Giełda jest dynamicznym rynkiem, cechującym się dużą zmiennością – większą niż w przypadku cen nieruchomości, ale z reguły mniejszą niż w przypadku giełd kryptowalutowych.

Ryzykowne, ale dochodowe kryptowaluty

Przeglądając wykresy dotyczące wyceny poszczególnych, popularnych kryptowalut na świecie, jak m.in. Bitcoina, Ethereum (więcej informacji o ETH znajdziesz tutaj: https://www.xtb.com/pl/ethereum-kb) i tym podobnych, wyraźnie widoczna jest zmienność wyceny. Niemniej kryptowaluty wyraźnie zyskały na wartości i widać, że nie są tylko kaprysem grupy zapaleńców, którzy chcieliby propagować technologię blockchain (łańcucha bloków), ale realnym sposobem na inwestowanie. Młodzi inwestorzy coraz częściej chcą inwestować właśnie w kryptowaluty, choć może być to bardzo ryzykowne. Na przykład te osoby, które zainwestowały w Bitcoina na „górce”, w momencie najwyższej wyceny rzędu kilkunastu tysięcy dolarów za 1 BTC, na początku 2018 roku liczyły straty. Jak na razie Bitcoin nie odrobił jeszcze strat, ale eksperci twierdzą, że jest to kwestią czasu. We wrześniu 2018 roku BTC był wyceniany na 3 razy niższym poziomie niż w grudniu 2017 roku. Z kolei w perspektywie rok do roku zyskał na wartości 100 proc. W ocenie stopnia opłacalności inwestycji w kryptowaluty wszystko zależy od czasu jej trwania i tego, kiedy i w jakiej cenie inwestor kupił daną kryptowalutę.

Zmienność kursu Bitcoina i innych kryptowaluty należy traktować z jednej strony jak szansę na duży zarobek, w stosunkowo krótkim okresie, a z drugiej jako największe zagrożenie związane z taką inwestycją.

W kryptowaluty częściej inwestują młodzi ludzie, dla których inwestycje w akcje czy obligacje rządowe są po prostu nudne. Bitcoin pozwala im poczuć adrenalinę. Czują się podczas inwestowania w kryptowaluty jak na finansowym rollercoasterze. Inwestorzy wierzą w to, że kryptowaluty są przyszłością na świecie, dlatego z czasem na pewno zaczną ponownie zyskiwać na wartości. Sztuką jest utrzymanie emocji na wodzy i nie pozbywanie się kryptowalut wtedy, gdy następuje ich gwałtowna korekta, tylko spokojne czekanie na odbudowanie kursu danej kryptowaluty.

Każdy inwestor musi sobie odpowiedzieć na pytanie o poziom akceptowalnego ryzyka i głównie na tej podstawie podjąć decyzję, w co inwestować.Dodaj komentarz