Jak zwiększyć i poprawić zdolność kredytową?
Kredyty udzielane są nam na konkretnych warunkach, banki przygotowują specjalne umowy w których określona jest kwota kredytu, termin ostatecznej spłaty, oprocentowanie oraz wysokość miesięcznej raty.
Niewielu kredytobiorców zdaje sobie sprawę z tego, że sami mogą negocjować poszczególne warunki umowy, ale także mogą wpłynąć na swoją zdolność kredytową. Zdolność kredytowa jest chyba najważniejszym czynnikiem określającym jak wysokie kredyty będziemy mogli otrzymać. Żeby ją zwiększyć należy trzymać się kilku istotnych zasad.
Po pierwsze zanim udamy się banku, powinniśmy pozamykać wszystkie sprawy finansowe. Naszą zdolność znacznie obniżają nie pospłacane raty, pootwierane debety oraz karty kredytowe. Jeżeli podomykamy te wszystkie sprawy to nasza zdolność automatycznie wzrośnie. Poza tym kredyty można zaciągać na różne okresy spłaty, im więcej rat będziemy mieli do spłaty tym kredyty będą mogły opiewać na większe sumy. Oczywiście automatycznie bank więcej na nas zarobi, jednak zwiększa to naszą zdolność.
Podsumowując, co podniesie naszą zdolność kredytową:
1. Spłata dotychczasowych zobowiązań, rat i kredytów
Jest to bardzo ważny czynnik. Często spłacenie 10.000 złotych dotychczasowego kredytu, może podnieść naszą zdolność przykładowo o 40.000 złotych. Jeśli posiadamy kilka różnych kredytów lub pożyczek, warto pomyśleć o ich konsolidacji, czyli zastąpieniu jednym kredytem konsolidacyjnym. Pozwala to obniżyć comiesięczną ratę za spłatę długu, co oczywiście pozytywnie wpłynie na naszą zdolność kredytową.
2. Wydłużenie okresu kredytowania
Dłuższy okres kredytowania oznacza niższe comiesięczne raty, a więc bank ma większą pewność, że podołamy z płatnością rat. Pamiętaj! Banki do obliczania naszej zdolności mogą obecnie założyć maksymalnie 25-letni okres kredytowania, w związku z czym dłuższy okres nie wpłynie na lepszą ocenę banku.
3. Zamknięcie kart kredytowych i debetów na kontach
Należy pamiętać, że nawet niewykorzystane limity i debety są liczone przez banki jako potencjalne zobowiązania. Przykładowo, jeśli mamy kartę kredytową z limitem 20.000 złotych, to bank liczy 5% tej kwoty jako miesięczne zobowiązanie – czyli 1000 złotych, nawet jeśli z danej kart nie korzystamy. Taka kwota może już znacznie wpłynąć na naszą zdolność kredytową. Zasada działania jest bardzo podobna w przypadku kredytów odnawialnych.
4. Dołączenie dodatkowego kredytobiorcy
Jeśli do naszego kredytu dołączymy innego kredytobiorcę, może to bardzo pozytywnie wpłynąć na ocenę banku i zdecydowanie podnieść zdolność. Najlepiej, żeby osoba ta była w średnim wieku oraz miała wysokie i stałe dochody.
5. Wstąpienie w związek małżeński
Również ma wpływ na zdolność kredytową, ponieważ banki uznają osobę w związku małżeńskim za bardziej stabilną i godną zaufania.
6. Raty równe zamiast malejących
Nasza zdolność kredytowa będzie wyższa, jeśli wybierzemy raty równe zamiast malejących. Wynika to z faktu, że ray malejące są początkowo wyższe i bank musi mieć pewność, że podołamy z ich spłatą. Jeśli jest taka możliwość, polecamy mimo wszystko zdecydować się na raty malejące, gdyż w tym wypadku całkowite koszty kredytu są zdecydowanie niższe.
7. Wkład własny
Jest to bardzo ważny czynnik, pozwalający znacznie zwiększyć zdolność kredytową. Im większy mamy wkład własny, tym lepsze warunki kredytu jesteśmy w stanie wynegocjować. Zazwyczaj możemy liczyć na korzystniejsze warunki jeśli mamy około 20% wkładu własnego, choć w każdym banku może być to inna wartość. Często warto wstrzymać się z zaciągnięciem kredytu do momentu uzbierania odpowiedniego wkładu własnego, gdyż może być to dużo korzystniejsze rozwiązanie.
8. Wybór waluty w PLN
Zdolność dla kredytów w PLN może być nawet o około 50% wyższa niż przy innej walucie. Dzieje się tak, ponieważ przy obcych walutach dochodzi ryzyko związane z ewentualną niekorzystną zmianą kursów tych walut.
9. Dbałość o historię kredytową
Dobra historia kredytowa, to w pewnym sensie rekomendacja dla banków. Jeśli nie posiadasz jeszcze żadnej historii, stajesz się niejako klientem „o podwyższonym ryzyku”. Pozytywna historia sprowadza się właściwie do terminowego spłacania wszelkich zaległości finansowych. Jeśli dotychczas wszystkie zaciągane pożyczki i kredyty spłacaliśmy na czas, możemy liczyć na przychylne spojrzenie banku i lepsze warunki kredytowania.
Banki mają dostęp do naszych danych (obecnie możesz także samodzielnie sprawdzić jakie informacje zawierają o Tobie raporty) w:
BIK – Biuro Informacji Kredytowej
KRD – Krajowy Rejestr Dłużników
10. Bezpieczna forma zatrudnienia
Źródło uzyskiwania dochodów jest jednym z bardzo ważnych czynników, w dużej mierze wpływających na szacowanie zdolności. Dla banku najbardziej wiarygodne są osoby, pracujące od dłuższego czasu w dużej firmie, z formą zatrudnienia – umowa na czas nieokreślony. Inne umowy (umowa zlecenie lub umowa o dzieło) również są honorowane, jednak uznawane za mniej stabilne, w związku z czym banki sprawdzają nasze zarobki biorąc pod uwagę dłuższy okres czasu. Osoby prowadzące własną działalność również mogą spodziewać się bardziej wnikliwego analizowanie przychodów.
Autor: Szymon Szperna
Źródło: www.zdolnosc-kredytowa.pl
Czy moglibyście dokładniej opisać czym różnią się raty równe od malejących? Może podajcie jakiś przykładowy harmonogram spłat, żeby widać było różnicę.
No i czy tak naprawdę w dużym stopniu wpływa to na zdolność kredytową?