Jesteś tutaj: Home » Informacje » Komu opłaca się MdM?

Komu opłaca się MdM? 


MdM, czyli najnowszy projekt wsparcia dla młodych ludzi zamierzających kupić własne mieszkanie, już wkrótce będzie obowiązywał w Polsce, jeśli znajdzie poparcie w Sejmie, zostanie zaakceptowany przez Senat i podpisany przez prezydenta. MdM to skrót od pełnej nazwy programu dotacji dla polskiego rynku mieszkaniowego – „Mieszkanie dla młodych”. Projekt zastąpi wygaszony pod koniec 2012 roku program wsparcia pod nazwą „Rodzina na swoim”. Budzi jednak już teraz sporo kontrowersji. Wielu ekspertów jest zdania, że kredyty zaciągane w ramach MdM będą korzystne tylko dla niektórych beneficjentów.

Przede wszystkim, program „Mieszkanie dla młodych” ma o wiele więcej ograniczeń formalnych dla przyszłych beneficjentów, niż poprzedni program „Rodzina na swoim”. Osoba, która będzie chciała skorzystać z MdM musi kupować swoje pierwsze mieszkanie, na dodatek z rynku pierwotnego. Z grona beneficjentów wykluczona została tym samym bardzo liczna grupa kredytobiorców zaciągających kredyty hipoteczne z myślą o inwestycji we własny dom czy mieszkanie z rynku wtórnego.

Na programie MdM tak naprawdę skorzysta tylko wąska grupa kupujących mieszkanie. Ograniczenie wiekowe również nie poprawia sytuacji potencjalnych beneficjentów. Z programu będą mogły skorzystać osoby w wieku do 35 lat, bez względu na stan cywilny. W przypadku małżeństw będzie brany pod uwagę wiek młodszego z małżonków. Wsparcie finansowe będą mogły otrzymać tylko te osoby, które nabywają po raz pierwszy nieruchomość. Jeśli więc mamy jakąkolwiek własność na rynku nieruchomości, wsparcie ze strony państwa nie będzie nam przysługiwało.

Najbardziej opłacalny program „Mieszkanie dla młodych” okaże się w sytuacji, gdy małżeństwo lub osoba samotna, będzie miała dziecko. Wówczas otrzyma dopłatę w wysokości 15%, a nie tylko 10%, wartości nieruchomości. Rząd dorzuci 5% wartości mieszkania „ekstra”, jeśli w ciągu 5 lat od zakupu nieruchomości w rodzinie urodzi się trzecie lub każde kolejne dziecko. Program jest najbardziej atrakcyjny dla osób, które już założyły rodzinę, ale pomieszkują u rodziców albo wynajmują lokal mieszkalny.

Źródło: www.zdolnosc-kredytowa.pl


Dodaj komentarz