Jesteś tutaj: Home » Informacje » Kredyt czy pożyczka. Jaka jest różnica?

Kredyt czy pożyczka. Jaka jest różnica? 


Rozmawiając na co dzień nie zwracamy uwagi na znaczenie słów kredyt i pożyczka. W mowie potocznej wyrazy te traktujemy jak synonimy – w końcu i tu i tu chodzi o „branie” pieniędzy od kogoś innego. W bankowości i prawie wyrażenia te znaczą zupełnie co innego i mają wpływ na przyszłe konsekwencja oraz praca kredyto- lub pożyczkobiorcy. Dlatego szukając źródła finansowania naszych inwestycji lub bieżących potrzeb warto poświęcić chwilę czasu na zapoznanie się z różnicami.

Pożyczki może udzielić każdy. Zarówno instytucje finansowe (banki) i osoby fizyczne (czyli każdy z nas). Pożyczka może być zawarta pomiędzy dwoma osobami fizycznymi, np. pomiędzy przyjaciółmi, rodziną lub dwoma nieznajomymi osobami. Zagadnienia prawne udzielania pożyczek uregulowane są w kodeksie cywilnym.

Zupełnie inaczej jest w przypadku kredytu. Kredyty udzielić mogą tylko instytucje bankowe. Udzielają go z depozytów innych klientów oraz dzięki mechanizmowi kreacji pieniądza. Udzielanie kredytów uregulowane jest w prawie bankowym.

Inną ważną różnicą jest cel, na jaki zaciągamy pożyczkę lub kredyt. Biorąc pożyczkę nieistotny jest cel, przeznaczenie pożyczonych pieniędzy. Możemy wydać je jak chcemy, a pożyczkodawca nie ma nad tym żadnej kontroli.

Kredyt udzielany jest na konkretna rzecz. Na przykład kredyt hipoteczny banki udzielają na zakup nieruchomości. Po udzieleniu kredytu bank ma prawo kontrolować, czy wydajemy pieniądze zgodnie z przeznaczeniem. Jeżeli złamiemy umowę kredytową, wydając środki pieniężne na coś innego, wówczas bank może zażądać zwrotu kredytu wraz z wszystkimi konsekwencjami prawnymi i ekonomicznymi związanymi z niewywiązaniem się z umowy. Kredyt zawsze przyjmuje formę zapisuj na koncie, nigdy nie jest udzielany gotówkowo.

Pożyczka może być udzielona „za dramo”, tzn. niekoniecznie muszą być od niej naliczone odsetki. Jest to kwestia ustalana dobrowolnie przez zainteresowane strony. Trudno sobie wyobrazić sytuację, w której pożyczam bratu pieniądze jednocześnie obciążając go odsetkami 25% w skali roku.

Kredyt jest udzielany przez banki w celach zarobkowych – mają przynosić instytucji zysk. Dlatego nałożona jest na niego prowizja oraz oprocentowanie. Umowa o kredyt zawsze zawierana jest na piśmie, pożyczki – niekoniecznie, chociaż dla pewności lepiej umowę spisać.

Tak wyglądają najważniejsze różnice pomiędzy kredytem, a pożyczką. Myślę, że dla przeciętnej osoby najważniejsze jest zwrócenie uwagi na fakt, że pożyczka wydana może zostać na dowolny cel, a kredyt ma konkretne przeznaczenie.

Źródło: www.zdolnosc-kredytowa.pl


Dodaj komentarz