Jesteś tutaj: Home » Informacje » Kredyty i pożyczki a zdolność kredytowa

Kredyty i pożyczki a zdolność kredytowa 


Zaciągając kredyty i pożyczki, biorąc zakupy na raty, korzystając z linii kredytowej czy karty kredytowej, każdy klient banku zaciąga swego rodzaju zobowiązanie kredytowe. Przy późniejszym ubieganiu się o kredyt takie zobowiązania z jednej strony tworzą korzystny wizerunek kredytobiorcy, a z drugiej, mogą wpływać na pogorszenie jego zdolności kredytowej. Jak to wygląda w praktyce?

Budowanie historii kredytowej

Zaciągnięte w bankach kredyty i pożyczki klienta są zapisywane w Biurze Informacji Kredytowej, czyli w BIK. Nie ma przy tym żadnego znaczenia to, czy kredyt był spłacany regularnie, czy też klient miał pewne opóźnienia w spłacie. Liczy się sam fakt zaciągnięcia takiego zobowiązania. BIK nie można traktować jako czarną listę dłużników, bowiem nią nie jest. Zawiera informacje o kredytobiorcach w Polsce, zarówno pozytywne, jak i negatywne.

Przy planach ubiegania się np. o kredyt hipoteczny wysokiej wartości, warto wcześniej pomyśleć o zbudowaniu pozytywnej historii kredytowej, która zwiększy wiarygodność kredytobiorcy. W tym celu właśnie można zaciągnąć szybki kredyt ratalny, albo skorzystać z karty kredytowej wydanej przez bank. Musimy jednak zawsze takie zobowiązanie spłacać regularnie, aby nasza historia kredytowa w BIK działała na naszą korzyść w procesie kredytowania.

Spłata zobowiązań

W momencie jednak, gdy już zaczynamy ubiegać się o kredyt i chcemy złożyć wniosek kredytowy, powinniśmy wcześniej uregulować swoje zobowiązania wynikające z kredytów, pożyczek, kart kredytowych czy kredytów ratalnych. Brak wywiązania się z takich umów spowoduje, że nasza zdolność kredytowa zdecydowanie się zmniejszy, bowiem bank odliczy od kwoty miesięcznych dochodów klienta kwotę bieżącej raty niezbędnej na spłatę dotychczasowych zobowiązań kredytowych.

Często klienci nawet nie zdają sobie sprawy z tego, że ich zdolność kredytowa może być pomniejszona tylko przez to, że np. mają do dyspozycji linię kredytową w banku. Sądzą oni, że jeśli z niej nie korzystają aktywnie, nie wpłynie ona na zdolność kredytową wyliczaną dla wniosku o kredyt. Jest to jednak błędne myślenie. Podobnie jest z kartami kredytowymi. One również negatywnie wpłyną na wysokość zdolności kredytowej, pomimo, że możemy ich w ogóle nie wykorzystywać na co dzień, albo nawet nie być świadomym tego, że posiadamy je w swoim domu.

Źródło: www.zdolnosc-kredytowa.pl


Dodaj komentarz