Jesteś tutaj: Home » Informacje » Zdolność kredytowa studenta

Zdolność kredytowa studenta 


Niepracujący studenci, którzy nie mają stałego źródła utrzymania, mogą w niektórych bankach skorzystać z oferty kredytowej. Przeważnie oferowane są im karty kredytowe. Dla obu stron jest to decyzja odważna i nieco ryzykowna, ponieważ student nie posiadający dochodów, może nie mieć z czego spłacić zobowiązania bankowi.

Często podstawowym źródłem utrzymania dla uczących się młodych ludzi są ich rodzice, czasem stypendium, które przyznawane jest na rok lub drobne prace (na przykład korepetycje, pisanie prac lub artykułów, rozdawanie gazet czy roznoszenie ulotek). Tego rodzaju źródła dochodów są jednak mało stabilne i niepewne, nie powinny stanowić podstawowego zabezpieczenia dla banków. Tych przychodów także nie bierze się pod uwagę przy określaniu zdolności kredytowej studenta.

Jak banki sprawdzają zdolność kredytową studenta?

karty kredytoweBanki radzą sobie ze sprawdzaniem studentów na dwa sposoby. Pierwszy polega na obliczaniu zdolności kredytowej na podstawie zaświadczenia o dochodach, drugi sposób to weryfikacja historii współpracy. Najważniejsza jest jednak historia studenta w Biurze Informacji Kredytowej (BIK), jak sobie radzi student z innymi kredytami lub produktami kredytowymi w innych bankach, o ile taką historię w ogóle posiada. Wiarygodnym źródłem zbadania historii finansowej studenta jest zbadanie jego historii na rachunku bankowym – o ile posiada przynajmniej przez 6 miesięcy taki rachunek w banku, w którym stara się o kredyt. Taki student bez większych problemów otrzyma na przykład kartę kredytową. Wśród banków, które oferują ten produkt dla studenta na przykład w Banku Zachodnim WBK (MasterCard<30), mBanku (Euro<26) oraz w PKO Banku Polskim (Karta kredytowa PKO Student).

Karta kredytowa dla studenta

Karta kredytowa przyznawana studentowi ma niestety niski limit – wynosi on od kilkuset do około 3 tys. zł. Banków, które posiadają w ofercie kartę kredytową dla studenta jest niestety coraz mniej. Wiąże się to z małymi przychodami dla banku, gdyż tego typu karty mają niskie oprocentowanie i często są pozbawione opłat dodatkowych. Należy się zastanowić czy karta kredytowa jest studentowi naprawdę potrzebna, bowiem płacenie kartą jest trudniejsze do kontrolowania, niż w przypadku płatności gotówką – wydaje się łatwo, spłaca trudniej. Jednak taka karta bardzo się przydaje, jeżeli student wyjeżdża za granicę i potrzebuje zapłacić za hotel lub bilety lotnicze, na przykład w ramach programów wymian studenckich (Erasmus i pokrewne programy).

Studencki kredyt w PKO Banku Polskim

preferencyjny kredyt studencki

Dodatkowo PKO Bank Polski ma w ofercie kredyt studencki, który trudno dostać ze względu na ilość chętnych, dzięki atrakcyjnej ofercie. Bank ten ma wsparcie z budżetu państwa, który część kosztów oprocentowania współfinansuje. Taki kredyt jest możliwy do uzyskania przez studentów, którzy posiadają niską zdolność kredytową (nie osiągają dochodów). Ten kredyt ma atrakcyjne oprocentowanie, możliwa jest karencja w spłacie, nie pobierane są opłaty za wcześniejsze spłacenie, możliwe jest oddawanie bankowi środków po ukończeniu studiów. Rata jest dostosowana do możliwości kredytobiorcy Niestety tylko ten bank posiada tak atrakcyjne warunki kredytu, z uwagi na dofinansowanie z Państwa.


Dodaj komentarz