Jesteś tutaj: Home » Informacje » Co to jest zdolność kredytowa?

Co to jest zdolność kredytowa? 


Jeżeli planujemy zaciągnięcie kredytu, czeka nas wiele wyzwań, zwłaszcza tych związanych z biurokracją. Konieczne jest bowiem wykazanie dokumentów, zaświadczających o naszym stałym zatrudnieniu oraz źródłach dochodu. Inną kwestią jest tak zwana zdolność kredytowa, bez której nie można starać się o żadną pożyczkę. Zastanówmy się zatem, czym tak naprawdę jest ten skomplikowany termin finansowy.

Sprawa nie jest aż tak trudna. Zdolność kredytowa jest po prostu zdolnością do spłacenia zaciągniętej pożyczki. Oznacza to, że dana osoba będzie w stanie co miesiąc dokonywać określonej wpłaty, która ma pokryć tak zwane raty. Oczywiście, nie byłoby to możliwe, gdybyśmy nie posiadali pracy, a co za tym idzie, pensji. To właśnie ona jest podstawowym źródłem naszego utrzymania, a dla banku to fundament opłacalnej inwestycji. Nie należy bowiem zapominać, że udzielanie pożyczek może okazać się dosyć ryzykowane, jeśli weźmiemy pod uwagę, że klienci nie będą w stanie oddać otrzymanych środków finansowych.

Właśnie dlatego podstawowym zadaniem banku jest ocenienie zdolności kredytowej. Zwraca się tutaj uwagę na wszelkie dochody, jakie wykazuje rodzina. Chodzi tutaj nie tylko o pensję osoby decydującej się na pożyczkę, ale również tę, jaką otrzymuje współmałżonek. Kolejnym krokiem jest zazwyczaj obliczenia i analiza wszelkich wydatków. Bierze się tutaj pod uwagę wszelkie inne zobowiązania finansowe, na przykład różnego rodzaju pożyczki, konieczność spłacania rat. Oblicza się wówczas, ile pieniędzy pozostanie rodzinie, kiedy spłaci to, do czego jest zmuszona. Jeżeli kwota okaże się zbyt mała, może to oznaczać, iż nie posiadamy odpowiedniej zdolności. Wówczas warto starać się na przykład o mniejszy kredyt albo na jakiś czas zrezygnować.

Może się wydawać, że badanie naszej sytuacji życiowej jest przesadą i nie warto się tym przejmować. Pamiętajmy jednak, że dla banków udzielanie pożyczek jest sposobem na zarabianie, świetnym interesem. Nie może ona sobie pozwolić, aby coś przeoczyć. Wówczas mogłoby się okazać, że wiele osób nie będzie w stanie co miesiąc spłacać określonych rat, co często prowadzi do poważnych konsekwencji, nawet tych prawnych.

Wykazanie zdolności kredytowej jest koniecznością, jeśli chcemy dostać pieniądze na zakupienie mieszkania, domu albo samochodu. Tych formalności po prostu nie da się uniknąć u musimy się z tym pogodzić.

Źródło: www.zdolnosc-kredytowa.pl

Polecamy także:
Oblicz swoją zdolność kredytową!
Jak zwiększyć i poprawić zdolność kredytową?
Symulacja kredytu hipotecznego


Dodaj komentarz