Jesteś tutaj: Home » Informacje » Jak wybrać odpowiedni kredyt?

Jak wybrać odpowiedni kredyt? 


Większość ekonomistów zgadza się, że nieruchomości, w tym mieszkania, są obecnie bardzo drogie. Powoduje to niemożność nabycia ich za własne oszczędności. Z tego powodu większość ludzi uważa kredyt za jedyną możliwość sfinansowania większych zakupów. Niestety, wiedza na temat cech, jakimi powinien charakteryzować się dobry kredyt jest niezbyt popularna w naszym kraju. W efekcie tego często można spotkać osoby mające problemy ze spłatą rat, wynikające z niedokładnego prześwietlenia warunków umowy o kredyt.

Często słychać w mediach o przypadkach popadnięcia w tak zwaną spiralę kredytową. Jest to zjawisko występujące wtedy, gdy systematycznie zaciąga się kredyt na spłacenie innej pożyczki. Z biegiem czasu warunki kolejnych ofert są coraz mniej atrakcyjne, co prowadzi w końcu do bankructwa kredytobiorcy. Aby tak się nie stało trzeba dokładnie zbadać najważniejsze elementy umowy o kredyt: oprocentowanie, marżę, zabezpieczenie i walutę kredytu. Oprocentowanie i waluta często są ze sobą powiązane. Kredyty walutowe, zaciągane najczęściej we frankach szwajcarskich mają z reguły niskie oprocentowanie. W to miejsce ryzykujemy znacznie większy kapitał do spłaty, w przypadku gdy kurs obcej waluty wzrośnie, a my będziemy spłacać kredyt w złotówkach. Co szczególnie istotne, bank często zastrzega sobie konieczność spłaty rat w złotówkach, przeliczanych następnie na walutę obcą po kursie bankowym, który jest bardzo niekorzystny dla osoby spłacającej kredyt.

Marża, jaka obłożony jest kredyt, jest to nadwyżka oprocentowania ponad stopę rynkową wyrażoną wskaźnikami LIBOR i WIBOR. Krótko mówiąc, jest to dodatkowy zysk banku, jakim obłożony jest kredyt. O ile stopa rynkowa zmienia się, to tą stawkę przyjdzie nam płacić zawsze. Kolejną ważną rzeczą jest zabezpieczenie, jakiego wymaga bank zanim da nam kredyt. Standardowo banki badają kondycję finansowa kredytobiorcy, jego zarobki i dotychczasową historię kredytową. Możemy mieć problem, gdy chcemy uzyskać kredyt, a kiedyś mieliśmy poważne kłopoty ze spłacaniem rat. Bank tego typu dane pobiera z BIK – Biura informacji Kredytowej oraz na podstawie zaświadczenia wystawionego przez naszego pracodawcę. Warto upewnić się wcześniej, że w BIK nie ma żadnych pomyłek – przysługuje nam bowiem prawo wglądu do danych na nasz temat.

Tego typu badanie nie jest jednak wystarczające z oczywistych względów, gdy chcemy wziąć kredyt na długi okres czasu i dużą kwotę – czyli na przykład na samochód lub mieszkanie. Wtedy to bank wymaga od nas, abyśmy ustanowili na rzeczy hipotekę (w przypadku nieruchomości) lub zastaw rejestrowy (w przypadku ruchomości, na przykład pojazdu). Procedury tej dokonuje sąd, jednak obecnie wszystkich formalności dokonuje bank, w którym bierzemy kredyt.

Warto tutaj wspomnieć, że często można spotkać oferty typu „kredyt bez BIK i od ręki”. Warto wiedzieć, że najczęściej pod takimi sloganami kryją się wysoko-oprocentowane pożyczki, a umowy często zawierają bardzo dużo niewinnie brzmiących „kruczków”. W internecie można spotkać wiele negatywnych opinii na temat tego rodzaju firm – dla własnego dobra lepiej się ich posłuchać.

Źródło: www.zdolnosc-kredytowa.pl

Polecamy także:
Oblicz swoją zdolność kredytową!
Jak zwiększyć i poprawić zdolność kredytową?
Symulacja kredytu hipotecznego


Dodaj komentarz